Koniec świata

Przepowiednie, proroctwa, znaki

Apokalipsa Św. Jana

Artykuł opublikowany w dniu 15-11-2008 o godzinie 12:59

Księga Apokalipsy

Apokalipsa Świętego Jana to najbardziej tajemnicza księga Nowego Testamentu. Apostoł opisał w niej boską wizję zagłady świata w dniu Sądu Ostatecznego. Prorok doznał objawienia na wyspie Patmos, gdzie był karnie zesłany z Efezu. Apokalipsa powstawała przez dłuższy czas, w trzech etapach – dlatego w tekście można dopatrzeć się powtórzeń czy nieścisłości.

Opisy wydarzeń pełne są symboli, z których część znajduje wyjaśnienie w Starym testamencie, większość jednak podlega interpretacji przez czytającego słowa proroka. Po wnikliwej lekturze okazuje się, że wiele znaków zagłady możemy odnieść do otaczającej nas rzeczywistości.

Interpretacja

Oto kilka cytatów z Apokalipsy Św. Jana:

I piąty anioł zatrąbił: i ujrzałem gwiazdę, która z nieba spadła na ziemię,
i dano jej klucz od studni Czeluści. I otworzyła studnię Czeluści,
a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca,
i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze.
(Ap 9,1-2)

Czy można to interpretować jako zapowiedź zderzenia z Ziemią wielkiej asteroidy? Ja nie mam co do tego wątpliwości.

Potem Świątynia Boga w niebie się otwarła, i Arka Jego Przymierza ukazała się w Jego Świątyni, a nastąpiły błyskawice, głosy, gromy, trzęsienie ziemi i wielki grad. (Ap 11, 19)

Ziemia zostanie nawiedzona przez kataklizmy.

I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły i morza już nie ma. (Ap 21,1)

Niebo i Ziemia jakie znamy przestaną istnieć, ale mają być zastąpione nowymi. Czy chodzi o Królestwo Niebieskie?

Apokalipsa Św. Jana to bardzo głęboki temat, jej interpretacja nie jest jednoznaczna. Niektóre symbole pozostają nadal niewyjaśnione, pomimo pracy wykonanej przez wielu historyków i teologów.
Komentarze (432) Dodaj swój »

Trackback | RSS 2.0
 • # rafa799 (21-01-2009)

  zobaczcie sobie rozdział 13, wersety 16-18 jest tam mowa o biochip’ach jako znamię bestii, które zapewne już niebawem będą wszczepiane na światową skalę

  “On też sprawia, że wszyscy, mali i wielcy, bogaci i ubodzy, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na swojej prawej ręce albo na swoim czole, I że nikt nie może kupować ani sprzedawać, jeżeli nie ma znamienia, to jest imienia zwierzęcia lub liczby jego imienia. Tu potrzebna jest mądrość. Kto ma rozum, niech obliczy liczbę zwierzęcia; jest to bowiem liczba człowieka. A liczba jego jest sześćset sześćdziesiąt sześć”
  (13:16-18)

 • # Somnum (2-02-2009)

  Potem ujrzałem inną Bestię, wychodzącą z ziemi: miała dwa rogi podobne do rogŻw Baranka, a mŻwiła jak Smok. I całą władzę pierwszej Bestii przed nią wykonuje, i sprawia, że ziemia i jej mieszkańcy oddają pokłon pierwszej Bestii, ktŻrej rana śmiertelna została uleczona. I czyni wielkie znaki, tak iż nawet każe ogniowi zstępować z nieba na ziemię na oczach ludzi. I zwodzi mieszkańcŻw ziemi znakami, ktŻre jej dano uczynić przed Bestią, mŻwiąc mieszkańcom ziemi, by wykonali obraz Bestii, ktŻra otrzymała cios mieczem, a ożyła. I dano jej, by duchem obdarzyła obraz Bestii, tak iż nawet przemŻwił obraz Bestii i by sprawił, że wszyscy zostaną zabici, ktŻrzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii. I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia – imienia Bestii lub liczby jej imienia. Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy, liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć.

 • # Spider (3-02-2009)

  Według mojej interpretacji, z tekstu powyżej
  [(Somnum napisał (02-02-2009, 10:26 )]

  mozna wyciagac wnioski iz to jest mech, ktory jest prowadzony nie przez czlowieka.
  - może kiedys nastapic bunt maszyn :p

 • # konrad (9-02-2009)

  niewiem ale sie boje mam dopiero 12 lat a w 1012 roku bende mial 16 lat nie wiem jak wy ale ja sie strasznie boje

 • # martabaszczyk (16-02-2009)

  czy naprawde koniec świata i ludzkości nastąpi w 2012 roku?

 • # xDDD (18-02-2009)

  Chyba wam coś do łba strzeliło! Koniec świata nie będzie w 2012r. tylko za kilanaście miliardów lat gdy słońce będzie bardzo blisko Ziemi! Poczytajcie sobie w encyklopediach, tam pisze jak byk że za kilka miliardów lat PRAWDOPODOBNIE (bo na pewno nie wcześniej) słońce pochłonie Ziemię! Dla mnie koniec świata to to że wy wieżycie że najdejdzie on w 2012r. Szkoda słów.

 • # xDDD (18-02-2009)

  A ty rafa799 to chyba w kościele mieszkasz że tak we wszystko wieżysz. A ty sie konrad nie bój bo nie ma czego.

 • # NoName (24-02-2009)

  Koniec świata następuję co 2 sekundy bo co 2 sekundy na świecie umiera człowiek i każdy ma indywidualny koniec świata..:(,a co 2012,no cóż już słyszałem o gościach co wierzyli, że koniec świata ma nastąpić w 2000 roku siadali na leżakach nad oceanem i popijając drinka czekali.. ciekawe czy teraz też będą…;p? hihihi

 • # nostreks (27-02-2009)

  Koniec świata to przenośnia hehe
  Tu bardziej chodzi o załamanie systemu kapitalistycznego, który faworyzował frywolne zachowania bankowców i wielkich przedsiębiorstw…
  Socjalizm był zły, bo zniewalał człowieka… kapitalizm jest zły bo okrada człowieka, tzn. w kapitaliźmie mamy grupkę ludzi, którzy od dorobku dostają EBCAJ, bo ciągle im za mało, tak że doprowadzają do klapy poprzez swoje zachowania czyt. malwersacje
  Tak czy inaczej system (podobnie jak w przyrodzie) zmierza do stanu równowagi!

 • # Izka (8-03-2009)

  a ja mysle ze w 2012 nie bedzie ostatecznego konca swiata, bo wizje prorokow odbiegaja od wizji Św Jana, np. wedlug prorokow ludzie zgina podczas katastrof a wedlug Św. Jana zostanie garastka ludzi ktora zmierzy sie ze zlem (armagedon- ostateczna walka dobra ze zlem) pozatym watpie ze Bog zgladzi ziemie wtedy gdy wszyscy tego oczekuja “Nie znasz dnia, ani godziny…”

 • # Kronos (15-03-2009)

  Nie widzę powodu by należało wyczekiwać globalnego i ostatecznego końca świata. Koniec świata dla każdego nadejdzie osobno w chwili jego śmierci. I myślę, że tak powinniśmy to interpretować bo, nie znasz dnia ani godziny …

 • # cotam (16-03-2009)

  Tak chopaki śmierć to jest koniec naszego świata

 • # grzywka (24-03-2009)

  myśle, że to wszytsko nie prawda

 • # sylwunia (27-03-2009)

  dla wielu ludzi koniec świata nastapi w chwili smierci ,inni w to nie wierza ,ale moim zdaniem napewno przyjdzie ale nie znamy dnia ani godziny.musimy zapracowac zeby niczego nie zalowac,niczego nie poprawiac-starac sie zeby zyc zgodnie z Najwyższa siła,,,

 • # Anonim (1-04-2009)

  Wedlug mnie w roku 2012 zadnego konca swiata nie bedzie. Kazdy powinien w to uwierzyc, kto wierzy w Boga. Przeciez w Testamencie jest jasno napisane ” nie znacie dnia ani godziny “. Konca swiata napewno nie bedzie, bynajmniej w tym roku.

 • # Monika (3-04-2009)

  Powiem tak koniec świata nie nastąpi w 2012 roku. nie wiadomo czy coś takiego się zdarzy powinniśmy żyć normalnie każdego dnia chwytać to co jest dla nas zaplanowane a poza tym wiele osób ginie każdego dnia w różnym wieku więc po co obliczać sobie lata miesiące dni czy godziny do końca świata. może jeszcze jest przepowiedziane o kt órej godzinie będzie koniec ?? przecież to jest bez sensu .po co myśleć o tym kiedy i co się stanie. Ja jestem za tym że każdy z nas ma jakiś cel w życiu i to od niego zależy jak przeżyją życie. nikt nie jest w stanie określić o której godzinie dana osoba zginie.

 • # adii234 (14-04-2009)

  Koniec Świata może nastapić w 2012r. jeżeli ktoś wie kim był Nostradamus to powinien równiez wiedzieć że to on przepowiedział że w tym roku nastąpi koniec. Był on jasnowidzem jego przepowiednie się spełniały. To dlaczego ta miała by sie nie spełnic skoro twierdzi że koniec świata nastąpi. Inna teoria a mianowicie stworzona przez Isaac’a Newtona mówi nam że koniec nastąpi w 2064r coś około tego. Również i Pismo Święte a mianowicie Apokalipsa Św. Jana nam mówi o Końcu Świata. Lecz co prawda to prawda Nie zna się ani dnia ani godzina kiedy to nastanie.

 • # alcuard (17-04-2009)

  jak będzie koniec świata to ja chce byc w pierwszym rzędzie jupi

 • # do kondzia (1-05-2009)

  konrad 1012 rok juz byl wiec nie masz czego sie bac;)

 • # łukasz K-K (11-05-2009)

  LUDZIE JAK MA BYĆ KONIEC ŚWIATA TO BĘDZIE I NIKT TEGO NIE ZMIENI TAKA JEST NATURA MOIM ZDANIEM PÓŁ NA PÓŁ I WIERZE I NIE ALE CÓŻ TRZEBA SIĘ CIESZYĆ ŻYCIEM DOPÓKI NIE PRZYJDZIE TO COŚ NA ZIEMIE POZDRAWIAM WSZYSTKICH GORĄCO

 • # blondi1011 (16-05-2009)

  Hello wszystkim :P Wg mnie koniec świata w 2012 to jedna wielka ściema:)

 • # Robert (16-05-2009)

  Ja wiem wszystko o tym co ma być w 2012 roku. Może opowiem w skrócie. Więc tak…..w 2012 roku inna planeta ma otrzeć się o skorupę ochronną ziemi, wtedy na ziemi zrobi się bardzo gorąco, ponieważ planeta która zmierza w naszą stronę jest bardzo gorąca. W wyniku tego ciepła szybko stopnieją lodowce i wtedy woda zaleje ziemię (istnieje przypuszczenie że Polskę i parę innych państw to ominie ze względu na swoje położenie geograficzne). Następnie woda wyparuje, ponieważ tak jak wspomniałem wcześniej będzie bardzo gorąco. Jeszcze dodam że ochronić przed tą katastrofą można poprzez wyjechanie w wysokie góry (nie mam tu na myśli himalaji, ale wysokie góry). Naukowcy obliczyli, że prawdopodobieństwo iż ta planeta uderzy w nas jest jak 1 do 14 000 000 czyli bardzo małe, ale nie zapominajmy, że np jak w lotku prawdopodobieństwo że ktoś wygra jest jak powiedzmy 1 do 20 000 000 a jednak ktoś wygrywa (czasami nie 1 osoba). Mam nadzieje, że moja wypowiedź da wam do myślenia.

 • # Ona (30-05-2009)

  tak, jade w góry…;/ Ludzie jesli mamy zginąć to zginiemy czy będziemy wysoko w tatrach czy w centralnej Polsce .

 • # oski (18-06-2009)

  co to za roznica kiedy kto zginie jest tylko jedna rzecz ktorej mozemy byc pewni – ŚMIERĆ

 • # oobroot (18-06-2009)

  zgadzam się z poprzednikiem
  tylko jedna rzecz której mozemy być pewni – ŚMIERĆ