Koniec świata

Przepowiednie, proroctwa, znaki

Apokalipsa Św. Jana

Artykuł opublikowany w dniu 15-11-2008 o godzinie 12:59

Księga Apokalipsy

Apokalipsa Świętego Jana to najbardziej tajemnicza księga Nowego Testamentu. Apostoł opisał w niej boską wizję zagłady świata w dniu Sądu Ostatecznego. Prorok doznał objawienia na wyspie Patmos, gdzie był karnie zesłany z Efezu. Apokalipsa powstawała przez dłuższy czas, w trzech etapach – dlatego w tekście można dopatrzeć się powtórzeń czy nieścisłości.

Opisy wydarzeń pełne są symboli, z których część znajduje wyjaśnienie w Starym testamencie, większość jednak podlega interpretacji przez czytającego słowa proroka. Po wnikliwej lekturze okazuje się, że wiele znaków zagłady możemy odnieść do otaczającej nas rzeczywistości.

Interpretacja

Oto kilka cytatów z Apokalipsy Św. Jana:

I piąty anioł zatrąbił: i ujrzałem gwiazdę, która z nieba spadła na ziemię,
i dano jej klucz od studni Czeluści. I otworzyła studnię Czeluści,
a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca,
i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze.
(Ap 9,1-2)

Czy można to interpretować jako zapowiedź zderzenia z Ziemią wielkiej asteroidy? Ja nie mam co do tego wątpliwości.

Potem Świątynia Boga w niebie się otwarła, i Arka Jego Przymierza ukazała się w Jego Świątyni, a nastąpiły błyskawice, głosy, gromy, trzęsienie ziemi i wielki grad. (Ap 11, 19)

Ziemia zostanie nawiedzona przez kataklizmy.

I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły i morza już nie ma. (Ap 21,1)

Niebo i Ziemia jakie znamy przestaną istnieć, ale mają być zastąpione nowymi. Czy chodzi o Królestwo Niebieskie?

Apokalipsa Św. Jana to bardzo głęboki temat, jej interpretacja nie jest jednoznaczna. Niektóre symbole pozostają nadal niewyjaśnione, pomimo pracy wykonanej przez wielu historyków i teologów.
Komentarze (385) Dodaj swój »

Trackback | RSS 2.0
 • # Anonim (3-10-2009)

  jeżeli koniec świata nastąpi w 2012 roku to trzeba sie bawić na całego i nie marnować czasu bo mamy go niewiele…

 • # ARCHANIOŁ (7-10-2009)

  z Tego co z Góry wiem to 21.12.2012 to klimat sie extra zmieni co juz widac golym okiem ze sie zmienia, byc moze polowy polski nie bedzie, byc moze dosyc duzo ludzi zginie, byc moze przetrwaja Ludy Afryki a roztopia sie lodowce a zamrzna ameryki itp. a lady antarktyd sie ujawnia. Lecz na koniec Świata nie liczcie zadobrze Byście Mieli. wiec sie nie przejmować Tylko robić swoje zgodnie z własnym sumieniem i sercem a nie sluchac innych.

 • # Bachuso (11-10-2009)

  Ja bym raczej nie nazwał tej wizji kometą, a wybuchem wulkanu który co najwyżej może zainicjowac asteroida.. Skutki wybuchu wulkanu każdy zna, a jakby wybrać największy to nie dziwne ze sie ciemno wszedzie zrobi…

 • # hahahah (19-10-2009)

  idioci to majowi ale myślę że jak tak dalej będzie to wreszcie będzie koni świata bo go zaśmiecimy

 • # szabel (28-10-2009)

  Napisze tylko pare zdan:

  - Interpretacja Biblii to nie lada wyzwanie !

  - Armageddon – to nie uderzenie meteorytu w Ziemie !

  - To miejsce ostatecznej bitwy miedzy cherubinami Stworcy Swiata a Upadłymi Aniołami Lucyfera – Syna Jasniejacej Jutrzenki !

  - walka dobra z złem trwa od zarania dziejow, kazdy moze wybrac:

  DOBRO lub ZLO —->>> wybor nalezy tylko do WAS !

 • # szabel (28-10-2009)

  Har-Mageddon (Armageddon, Armagieddon) to miejsce zapowiadanej w Apokalipsie św. Jana (Ap 16;16) ostatecznej bitwy między siłami dobra i zła, w której hordy wiedzione przez Szatana zetrą się z anielskimi hufcami pod wodzą Chrystusa w zażartej walce. W wyniku tej walki demoniczne siły zostaną ostatecznie pokonane, wraz z wszystkimi ich sprzymierzeńcami, a Boskie zwycięstwo rozpocznie okres tysiącletniego panowania Chrystusa, czyli Millenium. Walkę wygrywają słudzy Boży. Szatan zostaje uwięziony na tysiąc lat w Czeluści. Po upływie tysiąca lat Szatan zostaje uwolniony i wtedy siły zła ostatecznie przegrywają, wszyscy źli ludzie razem z Diabłem zostają zrzuceni do “jeziora ognia”. Bóg tworzy nowe miasto, w którym nie ma chorób ani śmierci, głodu, płaczu i smutku. W mieście żyją wyłącznie dobrzy ludzie.

 • # szabel (28-10-2009)

  I co wy na to ???

 • # KAMIL (5-11-2009)

  POWIEM TAK PRZED TEM JAK BY MI KTOŚ TO POWIEDZIAŁ WYŚMIAŁ BYM GO /TERAZ TO JUŻ SAM NIE WIEM LEPIEJ ŻEBY MILIONY WYSZŁO NA NAIWNIAKÓW NIŻ MILIONY STACIŁO ŻYCIE ALE JAK BEDZIE NAPRAWDE DOWIEMY SIĘ W TYM SĄNDNYM ROKU 2012r

 • # KAMIL (5-11-2009)

  TE ODLICZANIE MNIE DOBIJA : /

 • # KAMIL (6-11-2009)

  Koniec Świata może nastapić w 2012r. jeżeli ktoś wie kim był Nostradamus to powinien równiez wiedzieć że to on przepowiedział że w tym roku nastąpi koniec.Apokalipsa Świętego Jana to najbardziej tajemnicza księga Nowego Testamentu. Apostoł opisał w niej boską wizję zagłady świata w dniu Sądu Ostatecznego.

 • # agula (10-11-2009)

  Nikt nie zna dnia ani godziny tylko sam Bóg to po pierwsze. ludzie chyba uwielbiają siać panikę i jeszcze na tym dobrze zarobić.Osoby wierzące w Pismo Święte (że jest ona natchnionym Słowem Bożym), przede wszystkim czytając wiedzą że przy końcu świata będą wojny, głód, kataklizmy itp. czyli jedynie co można stwierdzić, że żyjemy w czasach ostatecznych ja się nie boję, czego się bać świat jest pełny zła, kłamstw, chciwości. ludzie już nie potrafią rozróżnić dobra od zła tylko pod siebie dla swoich korzyści. Dostaliśmy 10 przykazań aż i tylko tyle i nawet tego nie potrafimy docenić, ja nikogo nie osądzam bo nie ma ludzi idealnych. Ty, którzy wierzą i wytrwają jest obiecane życie wieczne. Więc czego się bać?? Tylko się cieszyć że to wszystko co złe przeminie. Pozdrawiam

 • # natus4488 (11-11-2009)

  Moim zdaniem koniec świata już się zaczął.Ludzie są za bardzo pazerni,chytrzy,nie sluchaja Boga,odwracają się od niego,wogóle zanieczyszczają środowisko!!!!!!Ile wody idzie na marne,ile szkodliwych gazów idzie do atmosfery??Przecież my utoniemy w śmieciach!!!!!!!!Czytałam że jeśli wszystcy ludzie zyliby tak jak Ameryka nie starczylo by 3 ziemi aby wszystkich wyżywić!!!!!!A tak wogóle popieram ;NIE ZAMY DNIA ANI GODZINY

 • # Dami (13-11-2009)

  “Nie znacie dnia, ani godziny” ,a Ci prorocy Nostradamus itp. mogą być odbierani przez Biblię jako Fałszywi Prorocy o których mowa w Apokalipsie.

 • # apokalipsa (15-11-2009)

  koniec świata ??? hmmm no pewnie kiedyś tak ale nie za naszego ani naszych pra pra pra wnuków życia. Koniec świata polegać będzie na tym że ludzie sami doprowadzą do zagłady ziemi. Bomby już znamy a napewno jeszcze poznamy broń biologiczną itd.Bin Ladenów nie brakuje na ziemi .

 • # Asef (15-11-2009)

  Witam, podaję linka gdzie są odszyfrowane wersety Apokalipsy

  http://www.gryf144.com/forum/index.php?/forum/7-apokalipsa/

  Są takie tematy jak:

  - Alfa i Omega ? i ?

  …”Wiedza, którą dalej przekazuje wynika z jego osobistych cech i nie została mu przekazana w postaci kompletnej informacji. Dzięki swym zdolnościom i doświadczeniu, nabytą wiedzę przetransformował i na jej bazie utworzył własny zbiór wiedzy. Gdy taką wiedzę będzie przekazywał dalej, będzie to już jego wiedza, mimo, że jest ona oparta na informacjach pozyskanych z różnych źródeł.”

  - Apokalipsa Liczba Bestii wskazuje Liczbę Człowieka.

  - Apokalipsa odczytana treść I wersetu

  …” To, że wierni religii tak są przez boga określeni, wynika z ich błędnego rozumienia nauk Jezusa Chrystusa. Chrystus przekazał informację dotyczącą równości człowieka i Boga, poprzez nazwanie ludzi swoimi braćmi. Jezus Chrystus, jako syn Boga, określając ludzi swymi braćmi określił ich synami swego ojca Boga. Według słów Jezusa Chrystusa, człowiek jest równy Bogu. Skąd, więc to tak niekorzystne określenie chrześcijan przez Boga?
  Planem działania tych postaci jest religia chrześcijańska i wszelkie odłamy lub sekty, uznające Jezusa Chrystusa za Boga. Z tekstu Apokalipsy jasno wynika, że Chrystus nie jest Bogiem. Sprawa planu działania zniewolonych postaci, jako wiernych chrześcijańskich wynika ze środowiska, w jakim Apokalipsa jest aktywna. Tam gdzie ona jest w użyciu, tam żyją ludzie nazwani przez Boga sługami Chrystusa.”

  - Apokalipsa wskazuje na zaniedbania Aniołów Kult Maryjny jest wszeteczeństwem w oczach Boga .

  …”Stan świadomości wiernych religii chrześcijańskiej, opisany w treści Apokalipsy, jest efektem trwającej tysiące lat, kultowej indoktrynacji świadomości człowieka. Obecnie istniejący stan postrzegania ołtarzowego Boga, zastąpił istniejący pierwotnie stan braku zainteresowania przyczynami duchowego uniesienia. Ten stan wiary, istniejący obecnie w świadomości człowieka jest pułapką szatana. W taki sposób swoją ocenę stanu myślenia i działania człowieka, Bóg wyraża w zaszyfrowanej treści Apokalipsy.”

  - APOKALIPSA Zniewalający kult i bicz boży.

  - Apokalipsa; Siedmiogłowa bestia czy kultowy smutek i umartwienie.Wersety wskazujące na Siedmiogłową Bestię z Apokalipsy

  …”Brak radości, która jest niezbędnym dla Boga objawem, ukazującym człowieka spełniającego Jego wolę, jest pierwszym krokiem na drodze do bluźnierstwa. Każda kolejna przyczyna, która będzie pogłębiała smutek, jest bluźnierstwem względem potrzeb Boga. Święta Wielkiej Nocy, to kult żalu i smutku. Niczego w tej kwestii nie zmieni fakt radości związanej ze zmartwychwstaniem kończąctm wielki tydzień. Ukrzyżowanie i związane z tą kwestią, smutne wartości, dominują w trakcie całego roku obrządków kultowych.
  Wystarczy posłuchać kultowych modłów, by odczuć prawdziwą głębie żalu, nadziei i smutku. Proszę nie oceniać tej nadziei jako pozytywnej wartości modlitwy, człowiek szczęśliwy nie piastuje w sobie nadziei.
  Kult nadziei, smutku i żalu nie spełnia woli Boga. Kapłan, który swym życiem nie pokazuje drogi do osiągania stanów radości, nie jest kapłanem Boga.
  By nikt nie miał wątpliwości, Bóg zwracając się do ludzi, wskazuje bluźniercze postępowanie kapłanów. Jego informacja, która dotyczy uczuć jest ujęta w treści Apokalipsy Św. Jana, jednak przez religię, jest całkowicie pomijana. Pomijanie tak ważnej kwestii wynika z dwóch powodów, albo kapłani nie potrafią tej informacji, prawidłowo odczytać, albo celowo ją ukrywają.”

  - Bóg nie przysyła drugi raz na ziemię, Jezusa Chrystusa.

  - Bóg wybrał 2012 rok.

  …”W obecnych czasach, zapowiadanych jako czasy ostateczne, żyją na ziemi ludzie dysponujący szczególnymi zdolnościami, którzy mają do wykonania polecone przez Boga zadanie.
  Czasy ostateczne, to okres, który kończy się w czasie naturalnej astronomicznej regulacji masy gwiezdnej Słońca. Proces w wyniku, którego może dojść do cyklicznie występującego kataklizmu na planetach posiadających płynne Jądro. Jest to naturalna sytuacja i działanie Boga nie ma tu nic do rzeczy.

  Natomiast zamierzonym działaniem Boga możemy określić, wybranie takiego czasu na wysłanie swojej misji. W tym kontekście, można śmiało powiedzieć, Bóg wybrał 2012 rok jako najlepszy czas, do spełnienia swoich zamierzeń.”

  - Kod Apokalipsy część II Klucz liczby siedem
  - Kod Apokalipsy część I Nakazy Boga
  - Według treści Apokalipsy 2012r kończy Czas ostateczny
  - Wizja Proroka Daniela Pokrywa się z wizją Św. Jana w Apokalipsie.
  -Wszetecznica wskazana treścią Apokalipsy Bóg osądza zakłamanie i przepych Stolicy Apostolskiej.
  - Zdrada Archaniołów

  Myślę, że warto się z tym zapoznać.

 • # wiśnia z DG (15-11-2009)

  Boga nie ma :/

 • # Mimi (15-11-2009)

  zgadzam się z gościem spod 6. i z wszystkimi którzy są z nim!!!!

 • # Aneta. (15-11-2009)

  Wiecie co ?
  A ja wierzę w ten koniec świata.
  Jednym z ostatecznych znaków ma być odejście od Boga i modlitwy do wymyślonych opowiadań tudzież telewizja i filmy.
  Jakoś to akurat zapamiętałam z lekcji religii.
  Według mnie chodzi o te całe Euro 2012.
  Czy to nie logiczne ?
  Ludzie zamiast modlitwy i wyznawania wiary będą poświęcali czas nic nie wartej telewizji.
  Po drugie zobaczcie ile pieniędzy idzie na te budowanie autostrad, stadionów… Przecież to nie potrzebne.
  I tu kolejna przypowieść była, że ludzie zaczną głodować.
  No bo zamiast tych przygotowań dla jakiejś rozrywki państwa i rząd na całym świecie mogłyby dać datki dla dzieci w Afryce które głodują.
  Nie ma pieniędzy (wydanych na Euro 2012) – nie ma ludzi.
  Bo to chyba były te jedne z ostatnich zapowiedzi.

  Ja za miesiąc (26 grudnia) skończę 15 lat.
  W 2012 roku skończę (mam nadzieję że tak będzie) 18 lat.
  No chyba że przepowiednie się sprawdzą.

  Nie chciałabym żeby tak było.
  Ale może naprawdę potem ma być lepiej ?
  Bo Bóg nie może już patrzeć jak jego dzieci niszczą to co jest im dane.
  Jak się nawzajem zabijają zamiast kochać…
  Ten świat jest porąbany już.
  Tyle śmierci, krwi… a wszystko przez nas.
  Moglibyśmy w końcu ruszyć tyłki i zrobić coś dla świata.
  Aby go zmienić.
  Przecież wystarczy tak niewiele żeby innym którzy nic nie mają żyło się lepiej.
  Ja jestem w 3 klasie gimnazjum.
  Pomagam dużo.
  Jestem w szkolnym wolontariacie, uczęszczam do Grupy Pierwszej Pomocy w Polskim Czerwonym Krzyżu…
  Wystarczy się zmobilizować.
  Zwracam się teraz do wszystkich, a w szczególności do młodych ludzi w moim wieku.
  Chłopaki, przecież moglibyście oderwać nosy od komputera i tych durnych gierek typu Tibia itp.
  Wystarczy trochę chęci. Nie mówię od razu o oddawaniu całych swoich pieniędzy…

  A do tych starszych: segregujcie śmieci i nie zostawiajcie za sobą szlaku z brudnych butelek czy coś…
  Po za tym dużo młodzieży chodzi po mieszkaniach i zbiera np. niepotrzebne okulary lecznicze i znaczki pocztowe które są sprzedawane na aukcjach i pieniążki idą dla dzieci z Afryki…

  Dla nas to są bardzo drobne rzeczy. Dla tych głodujących dzieciaków to wszystko.

  Ale się rozpisałam… a miałam się uczyć historii :)

  Weźcie do serca sobie moje słowa. Możemy zmienić ten świat.

 • # Aneta. (15-11-2009)

  A no i jeszcze.
  W przepowiedni Nostradamusa jest napisane, że jak przyjdą czasy ostateczne to papieżem będzie człowiek o skórze oliwnej.
  Są różne tego interpretacje.
  Jedna głosi że papież będzie murzynem.
  Druga – że w herbie Benedykta XI jest głowa czarnego człowieka.
  Trzecia mówi że symbolem klasztoru Benedyktynów jest gałązka oliwna (klasztor nawiązuje do imienia papieża).
  Czwarta nawiązuje do tego, że kiedyś papież miał wielką władzę. Teraz ten sam człowiek pełni inną funkcję. Więc ja myślę , że chodzi o nowego prezydenta USA. Barack Obama jest czarny. Nikt by się nie spodziewał, że papież może mieć inny kolor skóry. Tego też nikt się nie spodziewał a jednak.

  Po za tym może to naprawdę ten koniec świata to taka metafora ?
  Miał być już wiele razy a jednak go nie było.
  Może to takie ostrzeżenia dla ludzi żeby przed tym ‘końcem’ wykorzystali jak najlepiej swoje życie ?
  Żeby go nie zmarnowali ?

 • # kuba (15-11-2009)

  TYlko BóGi Tylko Bóg zna dokładna date !!!!!!!!!! nie majowie nie prorocy, owszem mogabyc kataklizmy ale date zna tylko Bóg !!

  (Mk 13,24-32)
  Jezus powiedział do swoich uczniów: W owe dni, po tym ucisku, słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą padać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi aż do szczytu nieba. A od drzewa figowego uczcie się przez podobieństwo! Kiedy już jego gałąź nabiera soków i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, że blisko jest, we drzwiach. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.

 • # kagron (18-11-2009)

  Śmierć to dopiero początek, wraz ze śmiercią świat sie nie kończy, on sie własnie wtedy dopiero zaczyna, Ziemskie zycie to dopiero namiastka, tego co czeka nas po śmierci: Życia Wiecznego. Nie trzeba być wierzącym, by dojść do takich wniosków (idealnym przykładem jest tu Platon i jego idee oraz cienie).U platona cień to odbicie, marne odbicie idei, gdy za cień podstawimy życie ziemskie niedoskonałe, zakryte przez mrok Królestwa Szatana(Ziemi,)to ideą mu odpowiadającą jest właśnie nic innego, jak Życie Wieczne. Moment śmierci to moment przejścia na drugą stronę, ze świata cieni do swiata idei, z życia ziemskiego do życia wiecznego. Zdarza sie jednak że zamiast iść w stronę światła w głąb jaskini, w momencie śmierci (przejścia) nie jesteśmy zdolni do życia w świetle, ponieważ mrok przeniknął cien do końca, cień utracił światło i nie może go odzyskać.
  Czy koniec Świata nastąpi dziś czy jutro, tego nie jesteśmy w stanie stwierdzić, bo ma “przyjśc jak złodziej” ,ale też nie o to chodzi by wiedzieć kiedy on nastąpi, trzeba być poprostu na niego gotowym. Póki wiec mamy czas, nie ryzykujmy “podróży do wnetrza ziemi”, ale starajmy się raczej iść w strone Idei, choć jej blask razi i każe myśleć, że mrok jest lepszy, ponieważ nie wiemy, kiedy Stwórca “wyciągnie nas z jaskini “, kiedy się to stanie może się okazać, że chociaż chcieliśmy światłości, umarliśmy na wieki, bo koniec świata zaskoczył nas a w pośpiechu zapomnieliśmy się nawrócić, a czasem to kwesia tylko kilku sekund…

 • # kagron (18-11-2009)

  Uważam że koniec świata to nie katastrofa, lecz najlepsza rzecz jak może sie wydarzyć, przecież to ostateczne pokonanie zła! On Zatriumfuje Ostatecznie i Nieodwołalnie! Chwała Panu!

 • # Sephiroth (21-11-2009)

  Piszecie że nikt nie zna dnia i godziny, więc w 2012 roku końca świata nie będzie. Skoro w to nie wierzycie to czemu nie miałby nastąpić właśnie wtedy?

 • # Jutka (21-11-2009)

  POGŁupieliście z tym :”dniem i godziną?”nie odnoście tego do Bibli! MOże i Bóg istnieje, ale jakby nie istniał to ludzie i tak by go sobie wymyślili jak wszystko inne…

 • # Jutka (21-11-2009)

  Żal… widzę, że tu strasznie wszyscy religijni są… :”chwała PAnu” itp… JAk trwoga to do Boga