Koniec świata

Przepowiednie, proroctwa, znaki

Apokalipsa Św. Jana

Artykuł opublikowany w dniu 15-11-2008 o godzinie 12:59

Księga Apokalipsy

Apokalipsa Świętego Jana to najbardziej tajemnicza księga Nowego Testamentu. Apostoł opisał w niej boską wizję zagłady świata w dniu Sądu Ostatecznego. Prorok doznał objawienia na wyspie Patmos, gdzie był karnie zesłany z Efezu. Apokalipsa powstawała przez dłuższy czas, w trzech etapach – dlatego w tekście można dopatrzeć się powtórzeń czy nieścisłości.

Opisy wydarzeń pełne są symboli, z których część znajduje wyjaśnienie w Starym testamencie, większość jednak podlega interpretacji przez czytającego słowa proroka. Po wnikliwej lekturze okazuje się, że wiele znaków zagłady możemy odnieść do otaczającej nas rzeczywistości.

Interpretacja

Oto kilka cytatów z Apokalipsy Św. Jana:

I piąty anioł zatrąbił: i ujrzałem gwiazdę, która z nieba spadła na ziemię,
i dano jej klucz od studni Czeluści. I otworzyła studnię Czeluści,
a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca,
i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze.
(Ap 9,1-2)

Czy można to interpretować jako zapowiedź zderzenia z Ziemią wielkiej asteroidy? Ja nie mam co do tego wątpliwości.

Potem Świątynia Boga w niebie się otwarła, i Arka Jego Przymierza ukazała się w Jego Świątyni, a nastąpiły błyskawice, głosy, gromy, trzęsienie ziemi i wielki grad. (Ap 11, 19)

Ziemia zostanie nawiedzona przez kataklizmy.

I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły i morza już nie ma. (Ap 21,1)

Niebo i Ziemia jakie znamy przestaną istnieć, ale mają być zastąpione nowymi. Czy chodzi o Królestwo Niebieskie?

Apokalipsa Św. Jana to bardzo głęboki temat, jej interpretacja nie jest jednoznaczna. Niektóre symbole pozostają nadal niewyjaśnione, pomimo pracy wykonanej przez wielu historyków i teologów.
Komentarze (385) Dodaj swój »

Trackback | RSS 2.0
 • # szczur (25-06-2009)

  skoro ta planeta ma sie otrzeć o ziemię i ma sie zrobić tak mega gorąco że w jednej chwili stopią sie lodowce to myśle że organizm ludzki nie przeżyje takiej temperatury, w górach czy nie wszyscy się ugotujemy. ale w to akurat nie wierzę. koniec świata (czy jak lepiej to nazwać cywilizacji) sami sobie zgotujemy bo człowiek ma tendencje do autodestrukcji i jest z natury zły i głupi. a kiedy to nastąpi to nikt nie wie.

 • # Halas (28-06-2009)

  ale koniec swiata bedzie z ktorej strony ? :P bo cala Ziemia nie obchodzi rowno nowego roku xD

 • # Ktosik ^^ (3-07-2009)

  W 2012 kończę 18-stkę i Polska organizuje mistrzostwa… to będzie KONIEC ŚWIATA! xD

 • # nikt (5-07-2009)

  Przepowiednia św. Jana to prawda. Koniec Świata nastąpi. A to wszystko przez głupotę ludzi. Zbyt dużo zła…

 • # michas0882 (7-07-2009)

  Koniec świata miał być już kilka razy w przeciągu ostatnich kilku lat,i co? nic się nie dzieje .Przepowiednie te są tylko metaforami.Ludziom na świecie dzieje się coraz gorzej i to wg.mnie jest koniec świata.Dla niektórych,również dla mnie całkowita zagłada świata byłaby wyzwoleniem od wszystkich problemów-tych,co mam teraz i tych,które niewątpliwie nadejdą wkrótce.Pomimo tego,że nie wierzę w takie “przepowiednie”,to liczę,że koniec nastanie szybko i “uwolni” tych,którzy tego chcą .Najlepiej,jakby życie na całej planecie wyginęło i już.Takie moje zdanie.Może,jak nowa cywilizacja tworzyła wszystko od początku byłoby lepiej.

 • # Marcin (10-07-2009)

  “Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny.”
  Koniec świata może nastąpić za 1 min/h dzień rok 1000 lat a może i więcej ten 2012 to tylko przesąd wymyślony przez jakąś osobę !!! Strzeżcie wielkiego Dobra a na pewno nikt o was nie zapomnij!!

  Wielkie dobro to prawda przekazana przez Chrystusa, to prawda o Jego miłosierdziu, o nieskończonej miłości Boga do człowieka, to prawda o Bogu, który podnosi upadającego – nawet gdy człowiek upada już setny raz.

  p.s. To moje zdanie na ten temat ;) Więc ogarnijcie się i podążajcie ścieżką którą ogłosił nam Jezus, ścieżką Dobra.

 • # Lolka (16-07-2009)

  Powiem Wam drodzy czytelnicy teego bloga, że tylko Bóg wie kiedy nastąpi koniec świata. To jest przepust ludzi i naukowców, którzy to niby odkryli! Nie wiadoma jest godzina, dzień, rok. Przecież W każdej chwili może być koniec świata. Nie wierzcie w to ! Bóg stworzył niebo i ziemię. I tylko Bóg może ją zniszczyć! Nie ludzie Zbudowali wszechświat ziemię itd nie ludzie pracowali 6 dni by zbudować piękno, które Nas otacza, To nie ludzie, wiedzą kiedy nastąpi sąd ostateczny. Tylko sam Bóg i sam On ma dla każdego Z nas jakieś zamiary ! Nie wierzcie w to bo to tylko kłamstwa. Koniec świata miał być w 2001 roku I co był???

 • # angela (21-07-2009)

  nie wierzcie w to wszystko tylko Bóg wie kiedy nastąpi koniec Swiata

 • # kkk (29-07-2009)

  jeszcze w apokalipsie św. Jana jest fragment, że wielka rzeka Eufrat wyschnie no i niestety ostatnio czytałem artykuł, że za kilka lat nic z tej rzeki nie zostanie ;d

 • # Savill (5-08-2009)

  Karzdy Apokalipse bierze za coś innego, jedni uwarzają iż to będzie dokładnie tak jak to przepowiedział święty Jan, jeszcze inni że hymm jak to ktoś na samym początku ujął… “zbuntują się maszyny”. Jednakrze “Koniec świata” jest pojęciem względnym. Wszyscy boją się że to się stanie nagle i szybko… jednak jest pewne ale jak zawsze, Zacznę od tego, iż świat robi postępy nowsza technologia, coraz nowsze szczepionki ale wszystko to nie dzieje się szybko, cały proces tworzenia trwa kilka lat. Mogli byście się ze mną sprzeczać w tym momęcie lecz tak samo jest z procesem niszczenia. Owszem człowiek potrafi zniszczyć to co stworzył w ciągu kilku sekund, jednak ktoś lub coś ubustwiające niszczenie i bunt będzie chciało ten proces przedłurzyć ziema nie zostanie zniszczona w ciągu kilku mintu, dni czy nawet miesięcy, będzie niszczona przez wiele lat cal po calu, gnębiona kataklizmami, chorobami i różnym innym badziewiem, a my nie świadomi niczego będziemy z tym walczyć, brnąć coraz dalej w technologię, kreować nowszy bezpieczniejszy świat. Aż dojdzie w końcu do tego, iż zobaczymy w końcu nowe niebo, nowe morze które sami wykreowalismy w swoich złudnych spoiwach technologii. Myślę że w w 2012 roku nie będzie apokalipsy jako takiej Ale dni roku 2012 zapoczątkują coś co rozpocznie dzieło zniszczenia. a my nawet nie będziemy sobie z tego zdawać sprawy tylko będziemy cieszyc się jak głupcy z nowej zdobyczy technologii. Nie jestem tylko pewna czy przypadkiem dzieło destrukcyjne już się nie rozpoczeło…

 • # Savill (5-08-2009)

  http://www.starozytna-grecja.info/powstanie-swiata.html
  własnie to znalazłam odnośnie tego fragmętu… :”Potem ujrzałem inną Bestię, wychodzącą z ziemi: miała dwa rogi podobne do rogŻw Baranka, a mŻwiła jak Smok. I całą władzę pierwszej Bestii przed nią wykonuje, i sprawia, że ziemia i jej mieszkańcy oddają pokłon pierwszej Bestii, ktŻrej rana śmiertelna została uleczona. I czyni wielkie znaki, tak iż nawet każe ogniowi zstępować z nieba na ziemię na oczach ludzi. I zwodzi mieszkańcŻw ziemi znakami, ktŻre jej dano uczynić przed Bestią, mŻwiąc mieszkańcom ziemi, by wykonali obraz Bestii, ktŻra otrzymała cios mieczem, a ożyła. I dano jej, by duchem obdarzyła obraz Bestii, tak iż nawet przemŻwił obraz Bestii i by sprawił, że wszyscy zostaną zabici, ktŻrzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii. I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia – imienia Bestii lub liczby jej imienia. Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy, liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć.”
  W powyrzszym linku znajdziecie opis legędy słowiańskiej dotyczącej stworzenia świata… przeczytajcie uwarznie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • # mortimer (7-08-2009)

  sam nie wiem co o tym wszystkim sadzić,ale uważam,że jest gdzieś tam jakiś BYT,który każdemu z nas przypisał jakąs rolę w otaczającej nas rzeczywistości i,że przyszłość jest gdzieś zapisana na jakichś kartach w jakiejś księdze i że są ludzie,ktorzy niczym “radioodbiorniki” potrafią tą przyszlość niczym fale odbierać(odczytać).Może św.Jan był takim odbiornikiem i odebrał w jakiś sposób to co ma być naszym przeznaczeniem.Podam taki przykład z ostatnich tygodni,otóż chodzi o tragedię francuskiego boeinga,który wpadł do oceanu i wszyscy pasażerowie zginęli.Ale…..pewna Włoszka spoźniła się na ten samolot i jadąc drogą powrotną z jakims mężczyzną miała wypadek w,którym zginęła.Tak więc coś w tym wszystkim musi być imoże rzeczywiście tego przeznaczenia-końca świata-nie da się ominąć ani oszukać.No ale czas pokaże-a ten upływa nieubłaganie.

 • # facet (10-08-2009)

  generalnie wszystko obecnie dziejace sie na swiecie wskazuje ze cos sie w 2012 roku wydarzy…byc moze nie bedzie to koniec naszej Planety, ale koniec naszej dotychczasowej cywilizacji, ktora osiagnela juz kres swego rozwoju – wszechobecna wladza pieniadza,niestabilnosc gospodarcza,niesamowite koszty zycia i utrzymania, egoizm i egocentryzm ludzi, ich chciwosc, zawisc i chora duma sprawiaja, iz swiat nie ma juz dalszych perspektyw rozwoju, moze sie jedynie staczac w dol, co obecnie obserwujemy…do tego dochodza niekorzystne zjawiska, ktore rowniez maja wplyw na zachowanie ludzi – skadinad wiadomo, ze cykliczny wzrost aktywnosci Slonca zawsze powodowal w historii ludzkosci zgubne skutki w postaci wojen oraz licznych chorob…tak wiec pozostaje nam czekac do roku 2012 na rozwoj wypadkow, bo kazdy dzien moze nam przyniesc nowe tragiczne i oszalamiajace wydarzenia ze swiata i kraju a jesli uda nam sie dozyc do tej daty /21.12.2012/ to bedziemy mogli sami naocznie przekonac sie co sie za ta data kryje, mam tylko nadzieje, ze POLSKA mocno na tym ogolnoswiatowym kataklizmie nie ucierpi, co zreszta przepowiadane jest w roznych wizjach ale martwi mnie troche to, ze jako KRAJ nie jestesmy polozeni troche wyzej nad poziomem morza, bo nikt nie jest w stanie obliczyc, o ile metrow podniesie sie MORZE BALTYCKIE zalewajac w czasie tej katastrofy nasz kraj…a moze sie to jednak zdarzyc…
  reasumujac, trudno podac tutaj jakas recepte na PRZETRWANIE 2012 oraz kolejnych lat – moze warto jednak zrobic male zapasy zywnosci oraz lekow + niezbedne nasiona roslin, potrzebne nam do kontynuowania naszego zycia po szczesliwym przezyciu tej ewentualnej katastrofy…

  nie polecalbym jednak opuszczania POLSKI, myslac ze jak wyjedziemy w wysokie gory TURCJI lub HISZPANII, to zwiekszymy swoje szanse na przezycie – nikt nie da nam gwarancji ze w tamtych miejscach nie otworzy sie ziemia i nie zapadna sie cale polacie terenu wlacznie z tymi gorami…

  jedyne co moglibysmy jeszcze zrobic, to zbudowac cos niezatapialnego, mogacego pomiescic nas w obliczu zagrozenia…moze przerobic stara cysterne na arke przetrwania? postawic w ogrodzie a w godzinie prawdy woda ja uniesie wraz z nami?

  Bog nie pozwoli Polakom zginac…i ja w to mocno wierze…

 • # krissc (13-08-2009)

  Ziomki więcej wiary…

 • # lucjano (15-08-2009)

  kto wam ta date powiedzial ze to w roku 2012??z kad to wiedza,jezeli w bibli jest napisane ze:NIKT NIE ZNA DNIA ANI GODZINY!!!ludzie wezcie sie opamietajcie kto taka date podyktowal pewnie jakis falszywy prorok,o takich tez jes napisane w bibli ze beda siac zamet na swiecie,oj ludzie ludzie teraz widac jaka wiaraw was dzemie!!!zamiast zaufac bogu to wy czekacie na koniec swiata do roku 2012 smieszna data!!!kto ja wymyslil byl heretykiem!!ja wam mowie nie NIE BEDZIE KONCA SWIATA W 2012 ROKU TO OSZUKANA DATA!!BO NIKT NIE ZNA DNIA ANI GODZINY KIEDY NADEJDZIE SAD OSTATECZNY I SYN BOZY ZEJDZIE ABY SADZIC ZYWYCH I UMARLYCH!!!

 • # Anonim (17-08-2009)

  E KONIEC SWIATA NIE BEDZIE MOZE BYC ALE ZA KILKA NASCIE MLDÓW LAT

 • # Anonim (17-08-2009)

  SEBASTIAN. BEDZIEMY ZYLI W 2012 2045 2076 A PRZEPRASZAM PRZECIESZ W 2075 TO JA UMRE TO BE TĄ ZYLI INNI LUDZIĘ

 • # Patryk (21-08-2009)

  Oczywiscie że koniec swiata bedzie w 2012r przeciez jest wtedy Euro 2012, Polacy wygraja mistrzostwa i wtedy bedzie koniec swiata.

 • # Raszio (28-08-2009)
 • # daruska (28-08-2009)

  moim zdaniem prorocy nie uzywali symboli.
  to ich nazwy rzeczy, dla nas oczywistych np. ”zelazny ptak”

 • # Marcia (31-08-2009)

  a jak Boga nie ma?. jeśli koran mówi prawde albo inni Majowie? aż boje sie pomyśleć

 • # nikussss (11-09-2009)

  mi sie zdaje ze koniec swiata bedzie wczesniej “nie znacie dnia ani godziny” – wydaje mi sie ze wszystko stanie sie w najmniej oczekiwanym momencie czyli wczesniej. zreszta jaki sens ma koniec swiata jesli wszyscy sie go spodziewaja?? poza tym wszelkie bzdury na temat unikniecia to taki falsz ze zal dupe sciska… jak mozna ocalec skoro wszyscy zgina??
  jednak gdzies widzialem ze jest przepowiednia (nie wiem kogo) ze po 3 wojnie zostanie garstka ludzi i czlowiek jak znajdzie stope drugiego czlowieka to bedzie ja calowal a po wojnie nastapi 50 lat pokoju…

 • # EmanuelzWami (12-09-2009)

  Boję się.Możecie mówić że to BAJKI ale wszystkie przepowiednie starożytne mają podobną treść(Majowie i Egipcjanie) Kurde mówię wam: nawracajcie się!!! Mudlcie się do stwórcy a on nam wybaczy może to “odwoła” TO NIE ŻARTY!!! coraz częściej się o tym mówi.
  Bóg zapłać za czytanie!

 • # megi1426 (13-09-2009)

  mam prace domową ;
  jakie wrażenia wywarła no tobie Apokalipsa świętego Jana.7 zdań musi być.Wy na pewno macie coś do napisania ;>

 • # nikt ważny (22-09-2009)

  Koniec świata będzie w 2012 roku, bo polska organizuje mistrzostwa!!!!