2,501

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Dziwie sie, ze ktos w ogole w to watpi, ze Atraktor to Arteuza. Dla mnie to jest oczywiste.

I miedzy innymi dlatego 'Xero' jest taki, jaki jest. Atraktor/Arteuza sam wyhodowal sobie czesc tej armii trolli. Poprzez tego typu zagrywki, poprzez to, ze ignorowal naprawde zasadne pytania i watpliwosci, poprzez to, ze nie oznaczal czterowierszy (jeszcze jako Arteuza), poprzez to, ze zmienil na koncu nick i staral sie wszystkim wmowic, ze to zupelnie inna osoba.

Dla mnie to bez znaczenia bo ja tez lubie poczytac o Nostradamusie, tez podbal mi sie ten temat i nawet nie chcialo mi sie logowac, zeby brac udzial w dyskusji. Wolalem czytac, bo lektura byla bardzo ciekawa. Ale Ci, ktorzy byli Arteuzie nieprzychylni, nie zgadzali sie z jego zdaniem, kwestionowali tlumaczenia albo w ogole istnienie czterowierszy dostali w rece swietny orez. Z tego musimy zdawac sobie sprawe.

Tak, to prawda, Arteuza/Atraktor byl prowokowany, czasami wrecz bardzo brutalnie. Ten medal jednak ma dwie strony i warto o tym pamietac, poniewaz gdziekolwiek byscie tej dyskusji nie przeniesli, sytuacja bedzie sie powtarzac.

No chyba, ze wszystko oddacie w rece fanatyczki Xami. Ale wtedy od razu moge powiedziec, ze nikt rozgarniety, z wlasnymi pogladami i wiedza, nie bedzie chcial sie dolaczyc do takiej dyskusji.

2,502

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Bzdura  Atraktor z Arteuza niema nic wspólnego pozamiłościa do tekstów Nostradamusa i zbliżonymwiekiem iwłaśnie tu upatrywałbym zbieżności bo oniinaczej sa wychowani i inaczej pojmuja obraze. Mi nie przeszkadza troling i  jakies bezpodstawne zazuty o sb ub czy inne donosicielstwo bo to zlewam ja wiemjaka jest prawda ale człowiekowi który na własneoczy widział okropienstwa komuny krew sie buzy a nam sie wydaje ze wacet cierpi na nadmiar miłosci własnej my poprostu nierozumiemy mentalnosci starszych ludzi a admin zrobił sobiepolewkewiec Atraktor zt adpojdzie na 100% Panieadminie jestesmłody i nierozumiesz starszych ludzi przerznołes po całosci jestes pierdoła mowiac kolokwialnie

2,503

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Tak Breidak Atraktor wiele razy pisał że nie jest Artreuzą ale do niektórych to nie dociera Pozdrawiam

2,504

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

tak sytuacja smile

http://www.pb.pl/3395024,29299,cameron- … eks-na-lse

2,505

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Za wikipedją

Najskuteczniejszą obroną przed trollowaniem jest całkowite zignorowanie wszelkich zaczepek trolla, w momencie gdy się zorientujemy, że mamy z nim do czynienia. O ile istnieje taka możliwość, administratorzy lub moderatorzy powinni blokować możliwość publikowania wiadomości, które można uznać za trollowanie i odpowiadania na nie. Kasowanie cudzych wiadomości wywołuje konflikt, gdyż jest powodem oskarżenia o cenzurowanie wypowiedzi, jest dodatkowym argumentem do podtrzymania konfliktu[2

I za forum otwórz umysł
dotyczy czegos innego ale też pasuje

4. Wykorzystuj wątłe argumenty. Znajdź albo wymyśl słaby argument u oponenta, który łatwo będzie obalić, co sprawi, że w oczach innych uczestnikow będziesz górą. Stwórz problem, który bezpiecznie można implikować w oparciu o twoją interpretację oponenta, jego argumentów bądź sytuacji albo wybierz najsłabszy aspekt z najsłabszych oskarżeń. Wzmocnij jego znaczenie i zniszcz go w taki sposób, aby stworzyć wrażenie, że rozprawiłeś się ze wszystkimi argumentami, zarówno prawdziwymi, jak i sfabrykowanymi, jednocześnie unikając rozmowy na główny temat.

7. Zakwestionuj motywy. Przeinaczaj albo uwypuklaj fakty, tak żeby mogły świadczyć o tym, że twój przeciwnik ma ukryte osobiste motywy lub jakieś uprzedzenia. To zmusza przeciwnika do obrony.

10. Mów, że oskarżenia oponenta to stare sprawy. Pochodna “wątłego argumentu” – zwykle w łatwo dostrzegalnych sprawach o dużej skali ktoś szybko wystąpi z oskarżeniem, z którym można sobie łatwo poradzić albo zrobiono to już w przeszłości. Jest to rodzaj inwestycji na przyszłość – na wypadek problemów z opanowaniem sytuacji. Kiedy taki rozwój wypadków jest do przewidzenia, już na wstępie użyj metody “wątłego argumentu” i uporaj się z nim w ramach wstępnego programu awaryjnego. Następne oskarżenia, niezależnie od ich wartości i zasadności, bedą zazwyczaj kojarzone z pierwotnym zarzutem i odrzucone jako zwykłe wracanie do starych spraw i nie będzie potrzeby odnoszenia się do nich w jakikolwiek sposób. Jeszcze lepiej, jeśli oponent był powiązany z pierwotnym źrodłem oskarżenia.

17. Zmieniaj temat. Używane przeważnie w połączeniu z innymi sztuczkami. Znajdź sposób na zmianę tematu dyskusji wykorzystując zgryźliwe albo kontrowersyjne komentarze w nadziei na skierowanie uwagi na nowy, łatwiejszy temat. To działa wyjątkowo dobrze w towarzystwie, które może “spierać się” z tobą na nowy temat i spolaryzować uczestników dyskusji, aby uniknąć głównego tematu.

2) Selektywność. Starannie wybierają przeciwników, stosując podejście “bij i uciekaj” wobec zwykłych komentatorów popierających przeciwnika albo skupiając atak na kluczowych oponentach, którzy znani są z bezpośredniości. Gdyby jakiś komentator włączył się w kłótnię, przechylając szalę zwycięstwa na stronę oponenta, atak obejmie i jego.

3) Przypadkowo. Mają tendencję do pojawiania się nagle i jakby przypadkowo, podnosząc nowy, kontrowersyjny temat, bez wcześniejszego udziału w ogólnych dyskusjach na tej konkretnej arenie publicznej. Podobnie lubią znikać, kiedy temat przestaje budzić zainteresowanie. Zostali prawdopodobnie skierowani tam z konkretnego powodu i z konkretnego powodu zniknęli.

jest jeszcze coś takiego jak Hasbara
Atraktorze
Nie ma się co przejmować takimi ludźmi to ich "praca". Odchodząc z forum sprawiasz im satysfakcje z wykonanego zadania, a to oni maja przegrać.
Bardzo dobrze się czyta Twoje wpisy wchodzę na forum głównie z tego powodu, bez nich forum sporo straci
Administratorze
Masz przykład demokracji obecnie nam panujących weź ten przykład i zrób porządek

2,506

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

No i zamiast rzeczowej dyskusji, czy w ogóle dyskusji na temat przepowiedni zrobiła się przepychanka

Czy nie o tym mówi Mariusz Max Kolonko w najnowszym felietonie? http://www.youtube.com/watch?v=8VTp75DLL40

Nie rozumiem czemu ludzie mają problem z tym co pisze Atraktor, nie chcesz nie czytaj, chcesz wierzyć we wszystko co on pisze, wierz, ale nie narzucaj innym swojego zdania. Chyba każdy ma swój rozum i potrafi wyrobić sobie swoje zdanie na rzeczy które tu są pisane?
Ja to forum traktuje jako ciekawą dyskusję o tzw political fiction i podstawę do poszukiwań informacji na innych stronach - a czy to się spełni czy nie zobaczymy.

Trudno, Atraktorze czekamy na info gdzie będziesz kontynuował wątek, Dzięki za to forum i Pozdrawiam


A w tzw międzyczasie, jak dobrze pójdzie już za miesiąc zobaczymy ISON: http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/naj … 12-s1-ison

2,507

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

No, a może Atraktor zrobiłby swoj filmoblog "Mówię jak będzie" ? smile)) Byłoby ekstra !!!!!!

2,508

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Myślę że będą jeszcze przepraszać  Artreuzę i Atraktora ale dopiero gdy w telewizorze zobaczą relację na żywo z wydarzeń w Pakistanie jak Taliban zdobędzie władzę.I relacje z ataku nuklearnego Mahdiego na Afganistan  inaczej nie uwierzą ; będą prosić Atraktora o dyskusję póki generał Dyktator nie przejął władzy i nie wprowadził cenzury bo  taka jak wiecie będzie na pewno ; Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez dmox (2013-10-30 13:59:43)

2,509

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

dmox napisał/a:

Myślę że będą jeszcze przepraszać  Artreuzę i Atraktora ale dopiero gdy w telewizorze zobaczą relację na żywo z wydarzeń w Pakistanie jak Taliban zdobędzie władzę.I relacje z ataku nuklearnego Mahdiego na Afganistan  inaczej nie uwierzą ; będą prosić Atraktora o dyskusję póki generał Dyktator nie przejął władzy i nie wprowadził cenzury bo  taka jak wiecie będzie na pewno ; Pozdrawiam

Amen...

2,510

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

a nas będą szukać po ip komputera bo wiemy za dużo, i to może nie być żart, we właściwym czasie będzie lepiej zniknąć z takich forów :-)

2,511

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Dajcie link gdzie pisze Atraktor. Na to forum już nie ma po co wchodzić.

2,512

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Pewnie będę uchodził tutaj za obrońcę demokracji i słusznie, choć wielu pluje na nią i uważa, że jest ona najmniej wartościowa na forum. Otóż demokracja proszę państwa idzie szeroko w parze z wolnością słowa, tylko, że ta wolność wymaga od nas rozumu. Nie zgadzam się z tymi, którzy piszą, że wolność i demokracja to anarchia i bezhołowie, bzdura. Wolność to fantastyczna opcja do wypowiedzi bez cenzury i kneblowania komuś buzi. Atraktor, jako człowiek sędziwego wieku wie, czym jest cenzura i z pewnością nie chciałby wrócić do minionych czasów. To prawda, że wolność musi równać się odpowiedzialności w tym wypadku za słowa, ale ta wolność to nie utopia, ma swoje wady. Nawet, jeśli demokracja nie jest najlepszym ustrojem politycznym, to lepszego nikt nie wymyślił. To samo jest z wolnością. Pisałem wcześniej, że nachalne wpisy osób nie życzliwych należy ignorować, bo przecież nie można zabronić pisać, jeśli taka osoba nie łamie regulaminu, tak jest w przypadku „xero”, to, że główny bohater forum Atraktor nie radzi sobie z oponentami, to fakt, ale musi zaakceptować, że w każdych warunkach przychodzi nam w życiu spotkać swojego adwersarza,. Nadwrażliwość i brak silnych bodźców obronnych sprawia, ze z człowieka z ikrą i wiedzą i pewnością siebie, stracił wiarę i siłę w to robi? Jak można w życiu do czegoś dojść coś osiągnąć, coś przekazać jak brakuje nam hardu ducha. Charakter bowiem, kształtuje się pod presją, więć Atrakrorze nie daj się pokonać młodości i trwaj… aż do końca.

2,513

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Witam wszystkich skontaktowałem się z  Atraktorem przez maila ATRAKTOR NIE BĘDZIE TUTAJ WIĘCEJ PISAĆ ! ALE ATRAKTOR NIE ZAKOŃCZY PISANIA ; WKRÓTCE ATRAKTOR ZNAJDZIE SPOSÓB NA PISANIE W DALSZYM CIĄGU PRZEPOWIEDNI NOSTRADAMUSA JAK TYLKO BĘDZIE WIADOMO NAPISZĘ GDZIE ATRAKTOR BĘDZIE PISAĆ OBIECUJĘ POZDRAWIAM

2,514

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

JUŻ RAZ PRZESZŁAM ZA ATRAKTOREM NA TO FORUM MOGĘ KOLEJNY.
MOIM ZDANIEM ATRAKTOR ZA SZYBKO SIĘ PODDAŁ,ALE NAJWAŻNIEJSZE ŻE BĘDZIE PISAŁ DALEJ.
MNIE NIE OBCHODZI CZY JEST ARTEUZĄ CZY KIMŚ JESZCZE INNYM NAJWAŻNIEJSZE ŻE JEST MĄDRYM CZŁOWIEKIEM
I MOŻNA SIĘ OD NIEGO WIELE NAUCZYĆ A KAŻDY MA PRAWO CZASEM SIĘ POMYLIĆ.
NIECH KAŻDY SPOJRZY NA SIEBIE CZY JEST NIEOMYLNY I NIGDY NIE POPEŁNIŁ  ŻADNEGO BŁĘDU.
ATRAKTOR POŚWIĘCIŁ NAM TYLE CZASU ODPOWIADAŁ NA WIELE PYTAŃ FORUM ISTNIAŁO DZIĘKI NIEMU A  ADMIN ZAMIAST WSTAWIĆ SIĘ ZA TAK WARTOŚCIOWYM FORUMOWICZEM KAZAŁ  MU NAPIĆ SIĘ  MELISY TERAZ FORUM PRZESTANIE ISTNIEĆ CHYBA ŻE XERO BĘDZIE BARDZIEJ TWÓRCZY.
Pozdrawiam

2,515

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

"demokracja nie jest najlepszym ustrojem politycznym, to
lepszego nikt nie wymyślił." zgodze sie tylko z pierwsza czescia zdania
jeszcze doczekamy krola
tak monarchia dziedziczona to najlepszy ustroj

ps: aha i nie ma zadnych korelacji miedzy wolnoscia i demokracja. raczej w demokracjach wolnosc jest coraz bardziej ograniczana jak dzisiaj. sprobuj sie nie zapiac w samochodzie albo pojsc do apteki i kupic dowolny lek.

Ostatnio edytowany przez cezarone (2013-10-30 19:57:49)

2,516

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Atraktorze napisz tu lub na GP kiedy wybuchnie 3WŚ czy będziesz kontynuowł temat i gdzie bardzo proszę.
Arteuza to nie Atraktor zbyt wielka różnica w stylu no chyba ,że jest osobą o dwóch psychikach. W co szczerze wątpię. Wielka szkoda iż znów osoba o nietuzinkowej wiedzy została niegrzecznie wygoniona z forum. Nie pojmuję jak można wyśmiewać osoby ,które poświęcają wiele czasu i energi innym przez troli xero itp. Rozumiał bym gdy by xero merytorycznie potrafił uzasadnić swoje stanowisko własnymi słowami a nie kopiuj wklej. To tylko świadczy o poziomie rozwoju intelektualnego i wybitnej inteligęcji. No cóż do usłyszenia na forum wybranego przez Atraktora.
Pozdrawiam centurio06.

Ostatnio edytowany przez centurio06 (2013-10-30 20:17:57)

2,517

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Miałem się już nie udzielać, ale jeszcze napiszę.
"dmox", liczę na ciebie!
Co do tej całej demokracji, trudno przekonać kogoś współcześnie żyjącego do innego układu politycznego z wielu powodów. Raz, że wszyscy cierpimy na syndrom "ptaszka w klatce" i nie wiemy, jakby to było w całkiem innej rzeczywistości. Podkreślam - w całkowicie innej. "cezarone" napisał o monarchii. Ja bym poszedł o wiele dalej, ale to dla współczesnego człowieka jest nie tyle utopią, ile czymś chyba w ogóle mało zrozumiałym. Chodzi mi, najogólniej mówiąc, o Rządy Mądrego Człowieka. Oczywiście, w tej cywilizacji jest to absolutnie niemożliwe, ponieważ wszystkie społeczeństwa tego świata są w mniejszym lub większym stopniu upadłe i rozwydrzone - a to, niestety, również poprzez wbijanie nam w głowę "ideałów" demokratycznych.
Podstawową wadą demokracji (może nie jedyną) jest brak poszanowania dla autorytetów i ogólne "bezkrólewie", czyli brak hierarchii. To właśnie m.in. brak uznawania hierarchii powoduje u wielu z nas wygłaszanie takich teorii, że jakoby każdy ma prawo się wypowiedzieć. Nie, Moi Kochani! Nie każdy! Na wypowiedź - zresztą tak jak i na inne działania względem grupy - trzeba sobie zasłużyć. Tak funkcjonują wszystkie stare szkoły oparte na tradycji. Jak ktoś jest ciekaw, mogę mu podać przykład z szkół Wschodnich. Tam panuje idealny porządek i harmonia.
Piszę w tym kontekście dlatego, że uważam, iż osoba "Artraktora" jest - a raczej była - tutaj niekwestionowanym autorytetem. Nawet, gdyby nie w każdym aspekcie miał rację, jego zasób wiedzy - jak podejrzewam - był dla każdego z nas przytłaczający. Wobec powyższego wszyscy lub prawie wszyscy powinniśmy traktować go jako swego rodzaju Mistrza, a to chyba troszeczkę koliduje z zasadą "wolnej demokracji".

2,518

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Witam, do cezarowe. Oddajemy część swojej wolności na rzecz bezpieczeństwa. Na tym polega państwo, jako wielka umowa społeczna, możemy żyć w lesie jak rozproszone małe skupiska ludzkie i bronić się każdy na swój sposób przed innymi, albo stworzymy państwo oddamy część swojej wolności, którą mieliśmy w dziczy i będziemy żyli bezpieczniej. To czy pewne przepisy prawne są mądre i potrzebne czy głupie i niepotrzebne to głównie pytanie do legislatora, ale powiem tobie, że ten system nie jest idealny i wielu zarzuca mu wady, pewnie słusznie. Inaczej prawo w tym temacie wygląda w Niemczech, USA, Anglii itp., Jak już pisałem wcześniej prawo, które tworzy polityka, wynika z kultury, historii i charakteru polaków, kultura prawna stoi na niskim poziomie bo kultura polityczna jest niska, dlatego nie dziwmy się, że ta nasza demokracja jest taka mizerna. Niestety 25 lat od zapoczątkowaniu transformacji ustrojowej, to trochę za krótko, by mówić, ze jesteśmy rozwiniętą demokracją. Tak samo można mówić o rynku i całym kapitalizmie, dla przykładu takie instytucje jak rzecznik praw konsumenta posiada nie dostateczne instrumenty, aby skutecznie chronić konsumenta, zbyt wolno reaguje, a kary są z reguły niskie, egzekwowanie prawa również, dlaczego? Bo jest społeczne przyzwolenie na oszustwa i przedmiotowe traktowanie konsumenta, ta bierność spowodowana lenistwem sprawia, że jesteśmy nadal niedojrzałym społeczeństwem obywatelskim, które z mozołem u siebie budujemy, bo nie chcemy odstawać od standardów światowych (unijnych). Na forach się udzielamy, ale na wybory nie chcemy chodzić, dużo narzekamy, ale nie bardzo chcemy zabrać się do zmian, wolelibyśmy, aby ktoś za nas zrobił porządek w tym temacie bo marzą nam się takie Niemcy nad Wisłą lub Szwajcaria z rozwiniętą demokracją, rozwiniętym rynkiem pracy, wysokimi płacami, wydajnością, kulturą itd. Przestańmy narzekać?! Weźmy się za robotę, a monarchia nie koniecznie jest najlepsza. Przynajmniej nie dla mnie.

2,519

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

Do Mario, mam wrażenie, że na tym forum Atraktor, jako osoba uprzywilejowana ze względu na wiedzę o nostradamusie i nie tylko jest traktowany niczym monarcha, nie wiem czy on sam chciałby być traktowany w ten sposób, mam wrażenie, że „ucieczka” Atraktora z tego forum była podyktowana niską kulturą niektórych forumowiczów, a nie demokracją jako systemem panującym w świecie i na forach. Demokracja jest mocno powiązana z wolnością, kto tego nie rozumie niech pojedzie do Azja np. do Singapuru gdzie panuje monarchia. Może i jest to bardzo zamożny kraj, ale nie można przeliczać tylko i wyłącznie szczęścia na pieniądze, są też inne wartości, które w Singapurze są mocno ograniczone, co będzie jak ten oświecony monarcha umrze? Czy wówczas nie skręci w złą stronę Singapur i nie będzie się staczał? To wszystko jest możliwe. Demokracja ma być wolna od jednostek, które tylko na chwilę mogą dać nam powód do dumy, tak było w historii Polski (Piłsudski, Jagiellonowie), a mają w niej „panować” instrumenty, procedury, które zakorzenią się na dobre i niezależnie od ilości wybitnych jednostek w miarę harmonijnie dadzą możliwość każdemu pokoleniu być dumnym z własnego państwa. Również po to by mogło cieszyć się dostatkiem takich przymiotów jak gospodarka rynkowa, wolność słowa czy szeroko rozumiana wolność osobista, przy czym ekonomia ma tu duże znaczenie. Bo decyduje o postawach ludzkich, które są bardzo zmienne i nacechowane emocjami, często złymi, gdy do głosu dochodzi irracjonalizm, populizm czy demagogia, która jest obecna w demokracji, ale jak pisałem nie jest ona wolna od wad. Dlatego od upolitycznienia ekonomii zależy przetrwanie demokracji. również europejczyków, którzy zapoczątkowali kilkaset lat temu wielki zwrot w dziejach świata uznając demokrację, jako wielkie zdobycze cywilizacyjne człowieka. Jeśli demokracja ma przetrwać musimy sprawić żeby sam gatunek, który ją stworzył… mógł przetrwać. To jest parafraza z książki Z.Baumana i myślę, że celnie oddaje sens istnienia demokracji, jako najwyższego stadium rozwoju ustroju  politycznego.

2,520

Odp: Wiek XXI: wizje i przepowiednie. Wolna dyskusja i dociekania.

I jeszcze jedno Mario, mądrzy ludzie pojawiają się w różnych państwach, na różnych kontynentach niezależnie od ustroju, Każda demokracja rozwinięta ma mechanizmy skuteczne w ochronie przed różnej maści ekstremistami. Co innego monarchia, która łatwo może przerodzić się w tyranię i bezproblemowo spacyfikować elementy wrogie systemowi bez ogródek i ceregieli w prowadzając nie patrząc na prawo np. stan wojenny. Jedną decyzją, jednego człowieka. Piszesz, ze wadą demokracji jest brak poszanowania dla autorytetów, BZDURA, przecież nie dalej jak w poniedziałek zmarł wielki autorytet dla wielu polaków synonim powściągliwości, kultury i pewnej stałości w przekonaniu i działaniu, pierwszy niekomunistyczny premier Polski Tadeusz Mazowiecki, który reprezentował cnoty mało spotykane obecnie w polskiej polityce. Piszesz o hierarchii, a raczej o jej braku, kolejna nie prawda. Współczesna hierarchia nie ma oblicza feudalnego i podziału społeczeństwa na szlachtę, duchowieństwo i chłopstwo raczej klasę posiadaczy (bogatych) i klasę nie posiadających (biedni). Ta hierarchia jest na pozór nieco zatarta i nie tak jasna jak 200 lat temu, bo i świat poszedł do przodu, ale zapewniam cię, że mimo iż marksistą nie jestem to powiem ci, że marksiści mieli i mają rację, że najważniejsze kwestie sporne w polityce dotyczą stosunków między biednymi, a bogatymi. To jest współczesny podział klasowy, a hierarchię ustala pieniądz. I na koniec, Mario mam nadzieje, że sobie „zasłużyłem” na wypowiedź, bo mimo, że mamy wolność słowa ,odmawiasz mi prawa do wypowiedzi. Mimo wszystko cię pozdrawiam.