1

Temat: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Witam wszystkich czytelników oraz użytkowników forum na nowym autorskim wątku!

Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Przedstawiam wszystkim pierwszy z autorskich projektów w nowej formule – tym razem dedykowanej - zdobywaniu i dzieleniu się wiedzą – przez osoby - które taką wiedzę posiadają – oraz chcą się nią dzielić z innymi.

Jest to nowy projekt - dedykowany - Artikarti321 - moderatorowi tematu - będącemu tym razem na pierwszym planie - ze swoimi autorskimi wpisami.

Jak zwykle - takie duże projekty wymagają również pomocy i koordynacji – które swoimi wpisami również na tym wątku postaram się zapewnić.

Nowy temat powstał inspirowany twórczością Michela Nostradamusa.

Projekt ten ma na celu przybliżyć to co już jest dostępne - w naszych czasach - w dziedzinie szeroko rozumianego uzbrojenia współczesnej armii. Oraz to co będzie w przyszłości…

Mam nadzieję na to - że moderator tego tematu – Artikarti321 – w dostępny sposób przybliży wszystkim zainteresowanym podstawy oraz najciekawsze elementy tego co nas czeka w niedalekiej przyszłości…

Jak zwykle nowe informacje mogą pozwolić nam wszystkim, uzupełnić naszą wiedzę oraz dać więcej możliwości do naszych indywidualnych wyborów na przyszłość...

Mam również nadzieję, że nasze wpisy nie będą nikomu narzucać naszych poglądów - a pomogą w indywidualnych wyborach i ocenach również nowych informacji.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tylko do czytania opublikowanych wpisów.

Dziękujemy wszystkim użytkownikom i czytelnikom za uszanowanie naszej prośby – dotyczącej nie publikowania ich wpisów na tym wątku-temacie. Jeszcze raz dziękujemy.

Natomiast jak pojawią się pytania do wpisów prosimy o zadawanie ich na innym dedykowanym i nastawionym przede wszystkim na pytania - wątku:

Pytania już wszyscy mamy -  ale czy będą odpowiedzi!

2

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Witam!

Kiedy współczesne nam wojny będą zdominowane przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Większość czytelników zainteresowanych tematem twórczości Michela Nostradamusa już zna odpowiedz na tak postawione pytanie. Przepowiednie Nostradamusa przybliżają również takie czasy wszystkim dla których ten autor otwiera oczy na przyszłość.

Odpowiedz jest prosta - jak skończą się zapasy dotychczas wyprodukowanej broni lub rachunek ekonomiczny przechyli szalę wagi na prymitywne narzędzia zagłady.

Dlatego podstawowym wyposażeniem barbarzyńskich najeźdźców, ponownie jak za czasów dawno minionych, będą noże i sztylety oraz łuki ze strzałami...

Najeźdźców będzie tak dużo, że będzie brakowało dla wszystkich amunicji. Natomiast ich barbarzyństwo będzie utrzymywane przez prymitywne pomoce niewyobrażanej zagłady.

Z historii znamy już czasy - w których topór kata czy miecz władcy był wykładnikiem bezwzględnie ustawionego prawa. Natomiast nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić skali na jaką może być w przyszłości to stosowane w chaosie i bezprawiu.

Barbarzyństwo przyszłej III wojny światowej będzie dorównywał samym barbarzyńcom nie stosującym żadnych - norm ani prawa - poza siłą i ilością głów to czyniących.

Nostradamus pisze o hołocie barbarzyńców których może powstrzymać tylko całkowite odejście od ogólnie przyjętych zasad w cywilizowanych społeczeństwach.

Jednak zanim nastąpią te najciemniejsze czasy dla całej ludzkości – ilość broni, która już jest zgromadzona, a tym bardziej, która jeszcze w większej ilości będzie do dyspozycji w przyszłości – musi być zużyta lub zablokowana przez przeciwnika.

Dlatego rozpoczynamy temat broni która jest w dyspozycji władców tego świata. Poznając ją będziemy mogli przybliżyć sobie jak może wyglądać nasza przyszłość – również jeszcze dużo wcześniej niż w trakcie III wojny światowej.

Michel Nostradamus w swojej twórczości opisał również konflikty zbrojne, które nas czekają jeszcze przed ostatecznym
27 letnim czasem wojny światowej.

Dlatego zapoznajmy się z tym co jest już w dyspozycji potencjalnych uczestników tych wydarzeń oraz przybliżmy się do tego co przyniesie nam w tym temacie nasza przyszłość.

Pozdrawiam
Moogi

3

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Michel Nostradamus w swoich przepowiedniach bardzo często nawiązywał do odniesień do znanych mu zwierząt. Te porównania były stosowane do krajów i ich władców - ale również do militarnych środków zagłady…

Na tym wątku skupimy się przede wszystkim na wiedzy o militariach.

Dlatego na początek moje małe wprowadzenie.

Michel Nostradamus w swoich przepowiedniach bardo często używał odniesień do różnego rodzaju ptaków. Ich poszczególne nazwy były związane z opisywanymi w przepowiedniach współczesnymi nam samolotami oraz wydarzeniami z nimi powiązanymi.

Dlatego na początek Orły i Sokoły.

Ptaszyska te związane są z wojną na Ukrainie. Dlatego stosując takie powiązanie możemy pokazać czym dysponują na dzień dzisiejszy sojusznicy z NATO.

A ponieważ moderatorem tematu jest - Artikarti321 – ja dla przetarcia szlaku - oraz dla zachęty pokażę drobne szczegóły –  w tym temacie – które pasują do tego tematu.

Oczywiście robię to w dużym uproszczeniu – zostawiając szczegóły – moderatorowi.

Sokoły będą polskie natomiast Orły zachodnie.

Dlatego prosta wyliczanka – którą pokazuję dla przykładu na początek – jako propozycję dla czytelników i Artikarti321.


Wielka Brytania -  Royal Air Force (RAF)

Latawce - Lockheed Martin F-35 ( Lightning II) - Eurofighter Typhoon - Panavia Tornado - Boeing Sentry - Boeing RC-135W Airseeker - Raytheon Sentine - Beechcraft Shadow - Britten-Norman Islander - Diamond DA42 Twin Star - BAe 125 - BAe 146 - Lockheed Hercules (C-130J) - Airbus Atlas - Boeing Globemaster - Airbus Voyager - BAE Hawk - Short Tucano - Beechcraft King Air B200 - Grob Vigilant - Grob Viking - Grob Tutor...

Wiatraki - Boeing Chinook - Westland Puma - AgustaWestland Merlin - Agusta A109E - Westland - Sea King - Bell Griffin - Eurocopter Squirrel -

Dronki  - MQ-9 Reaper…


Francja - Armée de l’air

Latawce - Dassault Rafale - Dassault Mirage 2000 - Boeing KC-135 Stratotanker - Boeing E-3 Sentry -Transall C-160 - Airbus A310 - Airbus A340 - Airbus A400M - Lockheed C-130 Hercules - Transall C-160 - CASA CN-235 - de Havilland Canada DHC-6 Twin Otter - Airbus A330 - Dassault Falcon 900 - Dassault Falcon 2000 - Dassault Falcon 7X -Socata TBM - Dassault/Dornier Alpha Jet - Embraer 121 Xingu - Socata TB - Pilatus PC-21 - Grob G-120A - Cirrus SR20 - Walter Extra 300…

Wiatraki - Aérospatiale SA 330 Puma - Eurocopter AS 532 Cougar - Eurocopter EC725 Caracal - Eurocopter AS332 Super Puma - Eurocopter AS 555 Fennec ...

Dronki - EADS Harfang - MQ-9 Reaper…


Niemcy - Luftwaffe (Bundeswehra)

Latawce - Eurofighter Typhoon - Panavia Tornado - Bombardier Global Express - Airbus A319 - Airbus A321 - Airbus A340 - Airbus A310 MRTT - Airbus A400M - Transall C-160 - Beechcraft T-6 Texan II - Northrop T-38 Talon - Grob G-120A ...

Wiatraki - Sikorsky CH-53 Sea Stallion - Eurocopter Cougar …

Dronki - RQ-4 Global Hawk - IAI Heron …

To co podałem to tylko mały fragment – początek wielkiej przygody...

Amerykanie… United States Air Force
Polacy… Siły Powietrzne
Rumuni… Forțele Aeriene Române
Norwegia… Luftforsvaret
Włochy… Aeronautica Militare
Portugalia… Força Aérea Portuguesa, FAP
Dania... Flyvevåbnet (RDAF)

Drobne wyjaśnienie do mojego wpisu.

Mój wybór jest trochę tendencyjny - z punktu tego co można kupić i sobie postawić za domem na lądowisku - a nie to, co by było najlepszym wyborem dla armii. 

Jak zwykle to już bywa -  wyliczanki są - bez żadnego trybu – są też wyliczankami bez podziału – są tym co mają na stanie, a nie tym co produkują. Tym dysponują.

Artikarti321 – możesz to pociągnąć dalej lub pokazać co innego. Jest to tylko jedna z wielu możliwości.
Wymaga to oczywiście opisania i pokazania zdjęć.

Natomiast całość - może pokazać jakie siły mogą być wykorzystane w tym - podanym dla przykładu konflikcie na Ukrainie.

Michel Nostradamus celowo pokazał takie powiązanie ptaków z konkretnymi krajami. Zachodnie Orły są dużo większe od polskich Sokołów. Dlatego ta mała niespójność do naszego godła…

Orzeł jest większy od Sokoła!

Takie przykłady są również w innych przepowiedniach Nostradamusa.

Orzeł nie zawsze związany jest z Polską...

4

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Tu ukazuje nam się niewyobrażalny geniusz Nostradamusa!
Chciałbym zauważyć ,że gdy pisał on o polskich sokołach miał najpewniej na myśli nasze podstawowe myśliwce wielozadaniowe
czyli F-16 fighting FALCON!
Falcon to po angielsku SOKÓŁ

Z kolei Amerykanie dysponują między innymi myśliwcami F-15 Eagle (gdyż ich F16 i F18 są stopniowo wycofywane)
Eagle oznacza właśnie Orła

Na zachodzie Europy bardzo popularnymi maszynami są Eurofightery (jest to konstrukcja Europejskiego projektu)
o bardzo charakterystycznej budowie gdzie
chociaż gdy mowa o przepowiedni to na miejsce Orła bardziej mi pasuje coraz popularniejszy na świecie w wielu państwach w tym NATO F-35

Nowe myśliwce V generacji czyli wykonane w technologii stealth F-35 lighting II

Są one trudno wykrywalne dla radarów oraz mają specjalny przedział wewnątrz kadłuba, ta luka wewnątrz konstrukcji służy temu aby montować tam silniki umożliwiające pionowy start (samolot unosi się z miejsca bez pasa startowego) lub broń energetyczną np. laserową która służyłaby do neutralizowania nadlatujących ku F-35 pocisków przeciwlotniczych/ rakiet bądź strącania/uszkadzania innych statków powietrznych...

F-35 lighting II jest podobnie jak Eurofighter Typhoon cięższy od naszego sokoła i to o 3-4 tony (masa F16 to 8 ton a więc różnica bardzo duża jeżeli mowa o myśliwcach wielozadaniowych)

Niebywałe

Ostatnio edytowany przez artikarti321 (2018-07-12 21:41:38)

5

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Pierwsze dwa samoloty to f35 lighting II a następne zaraz po nich są f16 fighting falcon

https://media.defense.gov/2017/Dec/05/2001852594/780/780/0/171201-F-CM098-0266.JPG

6

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

32. Polska

Przepowiednia;28,92(sześciowiersz)

Inwazja Niedźwiedzia postrachem Atlantów!
Z ich poparciem przestraszeni Polacy,
pod skrzydłami zachodnich orłów,
przekroczą wschodni Rubikon Scytii.
Galijskie ziemie z przed pierwszej wojny,
powrócą na stałe do kraju Sarmatów!

Atraktor  2013-05-31 12:48:05

http://koniecswiata.info/forum/post/6825/#p6825


34. Polska

Przepowiednia;91,104(czterowiersz)

U wrót stolicy armia czerwonych pokonana,
Lechici przy pomocy sokołów i żółwi,
zdobywają oba brzegi Dniepru,
Po tej klęsce mały Rusin podpisuje traktat!

Atraktor  2013-06-11 17:20:31

http://koniecswiata.info/forum/post/6832/#p6832

7

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Żółwie...
Powolne w porównaniu do sokołów
Jednak posiadające gruby, ciężki pancerz

W tym wpisie postaram się przedstawić siły pancerne (a w następnym zmechanizowane) które zostaną użyte w walkach na Ukrainie przez Polaków oraz stronę przeciwną...
Później (w innym wpisie) zajmę się zagranicznymi-sojuszniczymi konstrukcjami.

Wojsko Polskie posiada bardzo duże zróżnicowanie jeśli chodzi o tą kwestię

W naszej armii służą zarówno przestarzałe radzieckie konstrukcje jak czołg t72 lub zmodernizowany przez polską zbrojeniówkę pt91 "twardy" czołgi przełomu II i III generacji (po prawej)
Jak i słynne niemieckie konstrukcje: Leopard 2a4/2a5 czołgi III generacji (odpowiednio, po lewej)
http://www.nowastrategia.org.pl/wp-content/uploads/2017/01/44-1024x683.jpg

Prezentują zupełnie inną wartość bojową
"Twardy" jak i T72 poruszają się z prędkością 60km/h po drodze utwardzonej
Leopard 2 70km/h

Twardy i T72 posiadają starą rosyjską armatę gładkolufową 125mm nie zapewniającej skutecznego ognia ze względu na niskiej jakości stabilizatory (jedną z najważniejszych cech czołgów jest prowadzenie ognia w ruchu ,w terenie)

Armata Leoparda 120mm pozwala celnie strzelać na dystansie 2km w ruchu

Co do opancerzenia to masa tych pojazdów mówi sama za siebie
T72 ma masę 41 ton
Leopard 2a5 57,5 ton

Posiadamy 250 Leopardów oraz 880 T72/pt91
(z czego planowana jest modernizacja pt91 do standardu pt16- ciężko ocenić czy się ona powiedzie, choć i tak nie zmienia zbyt wiele w parametrach tego czołgu)

Prawie pewne jest ,że w czasie konfliktu Rosja-NATO Polska użyje nowocześniejszych maszyn w czasie gdy reszta zostanie w swoich hangarach...

Więc teraz nasuwa się pytanie
Jakimi siłami dysponują Rosjanie i Białorusini?

Odpowiedź jest prosta:
OGROMNYMI
Bo łącznie jest to aż:

1200 - T90 które mogłyby już konkurować z Leopardem 2
1500 - T80 + 3500 w rezerwie
2000 - T72 + 10 000 w rezerwie

Można by pomyśleć ,że wynik jest przesądzony
I byłby, gdyby w tych bitwach brały udział tylko siły lądowe...
Nie zapominajmy ,że wojska NATO będą posiadały jak możemy wyczytać z przepowiedni całkowitą przewagę powietrzną...
Która jest KLUCZEM do zwycięstwa na współczesnym polu walki!
Nowoczesne czołgi nie mają jak strącić samolotu szturmowego czy wielozadaniowego...
nie wspominając już o tych starszych czołgach

Siły Powietrzne z kolei posiadają całą paletę wyposażenia zdolnego wychwycić i zniszczyć pojazd opancerzony z bardzo dużego dystansu co też omawiałem w ostatnim wpisie na osobnym wątku.

Konflikty i bitwy (między innymi pancerne) na bliskim wschodzie dobitnie pokazały jak mają się realia starej techniki wojennej do nowoczesnego wyposażenia.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/44/USAF_Weapon_School_A-10_explosion.jpg


PS.W następnym wpisie przyjdzie pora min. na transportery opancerzone i bojowe wozy piechoty  (być może, Nostradamus pisząc słowo żółw miał na myśli szersze pojęcie niż tylko czołg.

8

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Michel Nostradamus pozostawił nam wszystkim swoją bogatą twórczość w bardzo określonym celu. Chciał przede wszystkim - ostrzec ludzkość przed zbliżającymi się wydarzeniami.

Pozostawił również w przepowiedniach swoje przesłanie dla następnych pokoleń – najczęściej oceniające poszczególnie wydarzenia opisane w przepowiedniach.

Nostradamus prowadził czytelnika, jak za rękę przez najważniejsze wydarzenia. Opisując je tak jakby był korespondentem wojennym. Tak jakby opisywał oglądany film.

Najważniejsze jest jednak to, że poznając i kojarząc szczegóły – możemy zobaczyć genialność Mistrza Nostradamusa w zwartym i logicznym sposobie opisu wszystkich najważniejszych spraw.

Naszym zadaniem jest jak najlepiej zinterpretować opisane wydarzenia – połączyć je z posiadaną wiedzą – oraz postarać się odkryć to co zostało zapisane między wierszami.

Arti dobrze kombinuje, ale wszystko wymaga wprawy i doświadczenia w temacie twórczości Nostradamusa. Dlatego potrzeba więcej myślenia a mniej dumania.

Jak Michel Nostradamus pisze o żółwiach to są to żółwie a nie inne śmiercionośne zwierzaczki.

W przypomnianych dwóch przepowiedniach dotyczących wojny na Ukrainie, a nie konfliktu na Ukrainie, mamy wszystko co jest najważniejsze. Samoloty i czołgi.

Wszystko inne, w zestawieniu z tymi przepowiedniami, jest mniej ważne w tych opisanych bitwach.
Jest też związane z tym czym dysponują Polacy.

Dlatego dochodzimy również do genialnie prostego wniosku.

Czego nie opisał w połączeniu z polskimi wojskami Michel Nostradamus. A jest w dzisiejszych czasach najważniejsze na polu walki.

Tego czego nie było potrzeba, temu od widelca dla Francuzów – tego co ma dziecięco-rzędne znaczenia na polu walki…

Wiemy już o czym nie napisał Nostradamus. Ale przez to powiedział nam wszystkim, że nie będziemy mieć nowoczesnych helikopterów bojowych w czasie wojny na Ukrainie.

Ponieważ jak by były, to by zostały pokazane, w podobny sposób jak porównanie Orła do Sokoła.

I to są te drobiazgi zapisane między wierszami w przepowiedniach Nostradamusa…

Przepowiednia, która spełnia się na naszych oczach ujawnia również to, co nie została zapisane w przepowiedni wprost przez Michela Nostradamusa...

9

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

A oto nasz piękny F16C fighting falcon chroniący na co dzień polskiego nieba... mamy takich "ptaszków" 48 w różnych wersjach (C/D Block 52+) choć Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zakup jeszcze 4 eskadr
http://www.smartage.pl/wp-content/uploads/2015/04/229.jpg

Zrobię tak jak radzi Moogi, w najbliższych postach opiszę dokładniej to co już zacząłem nie zaczynając na razie nowego tematu
A wiec będzie o orłach, sokołach i żółwiach!

10

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

W tym wpisie postaram się jak najlepiej przedstawić wyposażenie i zdolności bojowe polskich F16 oraz Brytyjskich Eurofighterów/ F35 czy też amerykańskimi F15/F35 w zderzeniu z rosyjskimi Su27, Su25 i Migiem 29 oraz ich systemami radarowymi...

Nasze sokoły posiadają następujące wyposażenie służące zwalczaniu wrogich samolotów:
AIM9 Sidewinder w wersji X(najnowocześniejsza)- pocisk powietrze-powietrze krótkiego zasięgu
Jest to pocisk naprowadzany na podczerwień, może podchodzić do ataku wielokrotnie oraz być odpalany pod kątem aż 180stopni od celu, porusza się z prędkością 2,5 mach czyli ponad 3000km/h, system ma zasięg od 1 do 18 kilometrów...
Rosyjskim odpowiednikiem jest R73- Skutecznie odpalany pod kątem 60stopni od celu na dystansie od kilkuset metrów do 30km, porusza się z niemalże identyczną prędkością jak sidewinder...

Powiem teraz z jakich przyczyn AIM9X Sidewinder jest lepszy od R73:

-System można odpalić niemalże bez namierzania celu co jest najważniejsze w walkach na małych dystansach gdzie piloci dużo manewrują i często odpalają flary termiczne mające za cel zmylić nadlatujący pocisk
-Sidewinder może podchodzić do natarcia na wrogi myśliwiec wielokrotnie (jeżeli za pierwszym razem nie trafi bądź system namierzania zostanie oślepiony flarami)
-Do walki na dystansie mniejszym niż kilometr walki powietrzne niemalże się nie toczą a jak już do tego dochodzi to F16 może wykorzystać działko Gaussa (obrotowe,wielolufowe) Vulcan
-Do walki na dystansie większym niż 15km służy im zupełnie inny system czyli AIM-120 AMRAAM naprowadzany radiolokacyjnie, o prędkości 4 mach a więc 4800km/h i zasięgu prowadzenia walki prawie 110km lub w wersji "D" 160km
-Dowodem na jakość amerykańskich pocisków powietrze-powietrze jest to ,że korzystają z nich najnowocześniejsze armie na całym świecie


F16 wystrzeliwujący flary to piękny widok... to właśnie takie flary ratują życie pilota i jego maszyny przed nadlatującymi pociskami naprowadzanymi na podczerwień
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5d/F-16_Vipers_NL_Air_Force_Days_%289320335983%29_%282%29.jpg

F16 może być też wykorzystany jako lotnictwo szturmowe (atakować cele naziemne)
Do tego służą przeciwpancerne pociski kierowane(już omówione),pociski przeciwradarowe(będą omówione przy okazji w następnym wpisie) oraz bomby ogólnego przeznaczenia jak GBU-12 naprowadzane laserowo z głowicą o charakterze burzącym o skuteczności 90% (wiadomo gdyż w czasie operacji Pustynna Burza zrzucono 4500 takich ładunków)

W dodatku tego typu bomby mogą być przenoszone przez min. amerykańskie samoloty A10 Thunderbolt II -samolot szturmowy (zaprezentowany na zdjęciu w poście o czołgach), którego Talibowie nazywają "Diabelskim Krzyżem" ze względu na kształt lub "Szepczącą Śmiercią" ze względu na przeszywający dźwięk (słyszany z daleka jako "Brrrrrrrttt") wydawany przez potężne działo GAU8 Avenger kalibru 30mm strzelającego pociskami przeciwpancernymi ze zubożonym uranem w czasie ostrzału...

Wracając do bomb to przenoszą je też myśliwce F15 Strike Eagle, F35, Eurofighter Typhoon i większość innych zachodnich konstrukcji (jednak wymieniłem akurat te samoloty ze względu na to ,że potencjalnie będą brały udział w wojnie z Rosją na Ukrainie)

Wyposażenie F35 lighting II obecnie jest niemalże identyczne jak F16 więc na razie nie widzę sensu omawiania tego samego jeszcze raz jednak z czasem zostanie to zmienione (Amerykanie opracowują zupełnie nowe pociski klasy powietrze-powietrze-F35 to bardzo młody myśliwiec, produkowany od roku mimo ,że był gotowy do produkcji już w 2006)
Oprócz tego F35 jako myśliwiec V generacji (F16 czy Eurofighter należą do IV) posiada całe spektrum nietypowego, baaaardzo nowoczesnego wyposażenia...

Przede wszystkim uzbrojenie w większości chowane jest pod kadłubem i otwierane w momencie prowadzenia walki co pozwala strzelać pociskami powietrze-powietrze pod pełnym kątem 360 stopni
Ma wewnątrz przedział który będzie służył przenoszeniu broni energetycznej
Jego nowoczesna awionika daje możliwość prowadzenia walki elektronicznej! a więc hakowania wrogich systemów min. radarowych
Hełm pilota jest zgrany z konstrukcją w ten sposób ,że pilot może widzieć przez ściany maszyny (tak jakby tego samolotu kompletnie nie było) co pozwala zlikwidować kąt martwy w czasie walk na bardzo małym dystansie (przy pomocy działek, tak jak to miało miejsce w czasach II wojny światowej)
I WIELE WIELE WIĘCEJ!


Samolot wielozadaniowy F35 z pięknie pokazanymi przedziałami na uzbrojenie schowane wewnątrz
http://2.bp.blogspot.com/-83oakMYwHuU/VLtntuSe4VI/AAAAAAAAWXI/8NhXGsy6KAI/s1600/US%2BF-35%2Bfighters%2Bto%2Bshow%2Bsuper%2Bassault%2Bweapons%2B5.jpg

Polska w ramach pewnego programu modernizacyjnego chce zakupić aż 4 eskadry nowych myśliwców
najprawdopodobniej będzie to F16
Ale nikt też nie wykluczył nowej generacji samolotów wielozadaniowych
Lub zakupu 2 eskadr F16 i 2 F35.

Brytyjskie samoloty wielozadaniowe F35 lighting II korzystają ,też z pocisków krótkiego zasięgu o dźwięcznej nazwie ASRAAM... pociski w porównaniu z sidewinderem są szybsze i to aż o 1200km/h jednak mogą być skutecznie wystrzeliwane pod kątem o połowę mniejszym czyli 90stopni od celu co w mojej opinii nie jest najlepszym rozwiązaniem przy pocisku do walki na małych dystansach (tu liczy się manewrowość, możliwość rażenia pod jak największym kątem)


Z pocisków sidewinder oraz AIM-120 korzystają też wcześniej wspomniane Eurofightery
A oto Eurofighter Typhoon RAFu
https://thedefensepost.com/wp-content/uploads/2017/11/raf-eurofighter-typhoon-2016.jpg


PS. W następnym wpisie pokażę nieco pominięte tu przeze mnie wyposażenie Rosjan

Ostatnio edytowany przez artikarti321 (2018-07-14 14:43:08)

11

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

W tym wpisie dopełnię wczorajszy temat omawiając samoloty Rosyjskie i resztę wyposażenia (w tym NATOwskiego)

Zacznijmy od Rosyjskich pocisków średniego bądź dalekiego zasięgu R27 Wympieł montowanego między innymi na myśliwcach przewagi powietrznej (są to samoloty służące do walki z innymi samolotami, charakteryzują się większą prędkością maksymalną gdyż samoloty wielozadaniowe poruszają się średnio z prędkością 2000km/h a samoloty przewagi powietrznej 2500km/h)

R27 to pocisk naprowadzany systemem nawigacyjnym pozwalającym razić cele na dystansie do 130km w najnowszej wersji jednak w większości jest to "zaledwie" 110km.
Jego NATOwskim odpowiednikiem jest omawiany w poprzednim wpisie AIM120 AMRAAM

AMRAAM jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym pociskiem gdyż pozwala razić cele nawet na 160km mając tego samego typu system naprowadzania (Kolejny przykład na to ,że amerykański przemysł zbrojeniowy nie ma sobie w tej kwestii równych)

Z pocisków Wympieł korzystają takie samoloty jak Mig29 ,Su27 albo najciekawsza konstrukcja czyli odpowiedź na NATOwskiego F35 czyli... (również myśliwiec V generacji) Su35

Su35 na pewno nie jest tak zaawansowaną konstrukcją jak F35 co nie oznacza ,że nie są w nim zastosowane ciekawe części wyposażenia
Jak np. specjalny radar z pasywnym skanowaniem fazowym umożliwiającym śledzenie kilku celów powietrznych i naziemnych jednocześnie nie przerywając wypatrywania nowych celów dookoła samolotu na dystansie do 400km (wiadomo jednak ,że ten dystans ulega zmianie przy skupieniu się radaru na każdym kolejnym celu)
Su35 nie ma chowanego uzbrojenia obniżającego wykrywalność, czy przedziału na broń energetyczną lub silniki do pionowego startu czy lądowania jak to w przypadku F35 jednak cały czas jest to nowoczesna konstrukcja.
Rosja też pracuje nad nowocześniejszym wyposażeniem do Su35 gdyż ten samolot ciągle korzysta z tego samego uzbrojenia co przykładowo Mig29...


Mimo ogłoszenia ją przez Rosjan myśliwcem V generacji ja osobiście postawiłbym ten samolot na granicy między IV a V...
Oto Su35
https://images7.alphacoders.com/380/380175.jpg

Na zdjęciu myśliwiec przewagi powietrznej Mig29 wystrzeliwujący pocisk R27 Wympieł
https://luizcore.files.wordpress.com/2009/04/800px-mig-29_launching_aa-10.jpg

Ważnym elementem uzbrojenia współczesnych sił powietrznych są pociski przeciwradarowe(głowica pocisku wykrywa silne źródła promieniowania wytwarzanego przez radary i kieruje się w jego celu)
Rosjanom służą do tego specjalne wersje wcześniejszego pocisku R27 Wympieł
Jednak pocisk ten traci swój pierwotny zasięg i w tym wariancie wynosi 73km

Samoloty zachodnie (jak F16, F15 ,F35 czy nieomawiane jeszcze przeze mnie ogromne bombowce strategiczne jak B1 Lancer, B2 Spirit) korzystają z niesamowicie wyspecjalizowanych pocisków przeciwradarowych JAASM "Extended Range" o zasięgu maksymalnym nawet 1000 kilometrów! Cały czas przypominam ,że broń o tak ogromnym zasięgu może zrzucić pojedynczy samolot!


Tak właściwie nie jest to pocisk TYLKO przeciwradarowy...
a pocisk manewrujący o obniżonej wykrywalności służący do precyzyjnego zwalczania punktowych celów naziemnych (w tym radarów)
https://1.bp.blogspot.com/-tcrYge0mxvU/WMEZOXjfAFI/AAAAAAAAG1g/1yg2RQ7Vd-wkI6j8mH8eEqGwpWdW-LmQgCLcB/w1200-h630-p-k-no-nu/JASSM_Missile.jpeg

Zarówno rosjanie jak i amerykanie pracują nad bronią hipersoniczną z potwierdzonymi oficjalnie udanymi próbami...
X51 (jeden z tego typu pocisków) posiada napęd strumieniowy pozwalający już w fazie prototypu przekroczyć prędkość dźwięku pięciokrotnie a do roku 2025 ma się odbyć próba pocisku hipersonicznego przekraczającego prędkość dźwięku dwudziestokrotnie!


Czy to będzie rewolucja lotniczej broni dalekiego zasięgu?
http://zbrojna.tv/wp-content/uploads/2018/03/hypersonic-weapon.jpg

Ostatnio edytowany przez artikarti321 (2018-07-15 15:55:21)

12

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Witam, ten post przedstawi wojska powietrznodesantowe Rosji


http://telewizjarepublika.pl/imgcache/750x400/c/uploads/news/specnaz_3.jpg

Na pewno słyszeliście kiedyś chociaż raz o Specnazie
Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych formacji Federacji Rosyjskiej... słynie z rygoru, ciężkiego szkolenia którego uczestnicy poddawani są torturom, walką z psami , różnym scenariuszom ciężkim/męczącym ludzką psychikę jak dźwięki wystrzału, błyski, krzyki, syreny alarmowe nawet podczas zwykłej nocy w koszarach, używania ostrej amunicji w czasie strzelań oraz karze śmierci grożącej za zdradę ojczyzny.
Ogółem w skład specanzu wchodzi 8 brygad do zadań specjalnych, 4 piechoty morskiej i jeden samodzielny pułk powietrznodesantowy


https://southfront.org/wp-content/uploads/2017/03/82-1024x683.jpg?x61338

Ponieważ sama formacja służy do działania na tyłach wroga uzbrojona jest w lekki sprzęt jednak podlegają jej(lub współpracują z nią) specjalne jednostki zapewniające wsparcie, kompanie łączności i logistyczne. Ze specnazem ściśle współpracuje Rosyjski wywiad gdyż niektóre pododdziały tej jednostki są przeznaczone do odbijania zakładników co często jest tragiczne w skutkach...

Nie będę tu wymieniał konkretnych operacji jakie miały miejsce w historii bo to mija się z celem mojego wpisu, ogółem chodzi o to ,że żołnierze specnazu często zabijają (umyślnie lub nie) zarówno terrorystów jak i zakładników szturmowanego budynku.


Pojedynczy operator specnazu wyposażony jest w karabinek automatyczny w tym wypadku ak74m, aks74u, ak107 (czyli tak jak każdy inny żołnierz piechoty Federacji Rosyjskiej) lub an94 który przeznaczony jest już tylko dla specnazu...
charakteryzuje się on ogromną szybkostrzelnością bo aż 1800strzałów na minutę (dla porównania słynny automat kałasznikowa AKM ma szybkostrzelność rzędu 600szt/min co oznacza ,że w czasie gdy z AKMa oddamy 1 strzał to z AN94 3 strzały ogniem ciągłym) jednak karabinek ten słynie ze swojej zawodności (ze względu na skomplikowaną konstrukcję wykorzystującą nietypowe mechanizmy powrotne)- przygważdżająca siła ognia kosztem niezawodności - coś za coś

Oddziały morskie (które można naturalnie również wykorzystać przy operacjach nad rzeką np. Dnieprem) posiadają bardzo ciekawą, niespotykaną na świecie konstrukcję... jest to
karabinek automatyczny przystosowany do walk podwodnych- APS
(pod wodą zasięg skuteczny wynosi mniej niż 50 metrów natomiast na powierzchni 100 metrów)


Zwróćcie uwagę na nietypowy dziwaczny magazynek... jest to związane z tym ,że cała konstrukcja nie strzela typową amunicją lecz miota metalowymi strzałkami napędzanymi wybuchem prochu strzelniczego w łusce i właśnie z tego powodu możliwe jest skuteczne działanie tej broni pod wodą
http://www.hisutton.com/images/Rus_APSRifle.jpg

Żołnierze specanzu mają na poziome drużyny (10-12 osób) przynajmniej jednego strzelca wyborowego
a więc korzystają też z broni snajperskiej

Nie są to te ciężkie, wielkie giwery jak amerykański barrett m107 czy chociażby nasz polski WKW Wilk/Tor do strzelań na 2km.
Są to wytłumione lekkie karabinki specjalnego przeznaczenia które w sprawnych rękach mogą również robić jako broń szturmowa.
Konkretnie mowa o VSS Vintorez/Wintorez i AS Val/Wał
zasięg skuteczny jest oczywiście mały a celne strzelanie z takiej broni wymaga ogromnej wprawy (ze względu na nietypową amunicję poddźwiękową 9x39mm która ma ciężki pocisk a mało ładunku prochowego przez co pocisk ten po wystrzale szybko opada)


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/AS_Val_%28541-03%29.jpg

Inni strzelcy wyborowi mają do dyspozycji karabin samopowtarzalny SWD Dragunow strzelający pełnokalibrową rosyjską amunicją znaną jeszcze z Rosji Carskiej czyli 7,62x54R
W tym wypadku można celnie strzelać do około 800metrów


https://c1.staticflickr.com/7/6063/6115711013_1e0a154b4f_b.jpg

Bronią wsparcia dla specnazu w większości wypadków jest karabin maszynowy oparty konstrukcyjnie na słynnym PKM czyli PKP Pecheneg... Zapewnia 650 strzałów na minutę a waży nieco ponad 8 kg bez amunicji... jest to niewątpliwie zaleta dla uniwersalnego karabinu maszynowego ze względu na to ,że zachodnie konstrukcje ważą często 11-12 kg bez amunicji.
Strzela taką samą amunicją jak wcześniej wspomniany SWD... do obydwu z tych konstukcji można zastosować amunicję przeciwpancerną z zapalnikiem... jest ona wypełniona fosforem który ulega reakcji chemicznej w czasie trafienia i pozwala przepalać niektóre metalowe płyty walcowane... chociaż tego typu amunicja bardzo często stosowana jest jako niehumanitarna broń przeciwpiechotna


https://coubsecure-s.akamaihd.net/get/b145/p/coub/simple/cw_timeline_pic/c0672f3c275/3f2746ebd8fe1a1d2e0d4/big_1483749650_image.jpg

Do zwalczania pojazdów opancerzonych służą im granatniki przeciwpancerne rpg16 czyli głęboko zmodyfikowane rpg7 znane w szczególności na bliskim wschodzie, granatnik ten charakteryzuje się ciężką głowicą kumulacyjną (energia wybuchu kumuluje się w jednym kierunku zapewniając silniejszą penetrację pancerza) ale za to niską celnością bo powyżej 200metrów trafienie czegokolwiek zależy już tylko od szczęścia.

Jako dodatkowe wyposażenie służą im między innymi:
-nóż szturmowy którym komandosi uczą się cicho eliminować pojedynczych niczego niespodziewających się wrogów
-noktowizor który pozwala im widzieć w nocy na kilkaset metrów pod warunkiem ,że są ku temu dobre warunki (wbrew powszechnej opinii to nie jest tak ,że im ciemniej tym przez noktowizor widzimy lepiej... noktowizor najlepiej działa przy bezchmurnym, gwieździstym niebie przy pełni księżyca, używanie go w miejscu w którym jest zupełnie ciemno mija się z celem gdyż nie zobaczymy absolutnie nic więcej niż jakbyśmy patrzyli bez niego)
-granaty odłamkowe służące do "czyszczenia" pomieszczeń czy konstruowania pułapek (ponieważ operatorzy specnazu są w tym kierunku biegle wyszkoleni)
-liny i kotwiczki do wspinaczki
-miny pułapki, często zakładane w pobliżu wrogich baz przy działaniach dywersyjnych
oraz inne przydatne "gadżety"


Widok przez noktowizor z wnętrza śmigłowca przy dobrym oświetleniu
http://www.acclaimimages.com/_gallery/_free_images/0420-1004-2912-2423_man_shooting_a_gun_marine_in_helicopter_o.jpg


Specnaz jako wojska powietrznodesantowe korzystają ze śmigłowców wielozadaniowych
(duże) Mi-17
(małe) Mi-8
oraz kolosalnych samolotów transportowych Ił76 które służą do desantu masy ludzkiej lub transporterów BTR80 i BTR90 z których również korzysta Specnaz

Dodam tylko ,że na burtach Mi17 montuje się często wielokalibrowe karabiny maszynowe lub granatniki maszynowe w ramach wsparcia wojsk lądowych...
Z kolei na tyłach Ił76 przeciwlotniczą armatę automatyczną 23mm


Oto BTR90
https://www.onwar.com/Uploads/WeaponImages/a72dfa53-3360-444c-b9fb-159101e9635d.jpg

ważący 20 ton pływający transporter opancerzony mogący przewozić 7 żołnierzy desantu
sam transporter wytrzymuje ostrzał od frontu z 14,5mm karabinu maszynowego a od burt i tyłu 7,62mm (taki sam kaliber jak wcześniej wspomniany PKP Pecheneg lub Dragunow)
BTR90 uzbrojony jest w:
-30mm działko automatyczne
w zależności od zastosowanej amunicji może pełnić funkcje
1)przeciwlotnicze
2)przeciwpiechotne jeżeli strzela z amunicji programowalnej czyli takiej która w momencie wystrzału jest (jak sama nazwa wskazuje) programowana by eksplodować na odpowiednim dystansie rażąc falą uderzeniową i odłamkami piechotę schowaną np. za zasłoną...
3)przeciwpancerne jeżeli strzela amunicją kinetyczną/podkalibrową czyli taką która ma bardzo duży ładunek prochowy a sam pocisk jest wąską, podłużną strzałką z wolframu przypominającą kształtem włócznię, taki pocisk ma dobre właściwości przy przebijaniu pancerza... oczywiście w granicach rozsądku (nie przebije frontu czołgu podstawowego)
-przewijające się już któryś raz pod rząd przeciwpancerne pociski kierowane "Konkurs" o zasięgu do 4km
-oraz czołgową wersję wcześniej wspomnianego karabinu PKM

Rosjanie (podobnie jak reszta świata) pracują nad zupełnie nową rodziną kołowych transporterów opancerzonych i kołowych bojowych wozów piechoty która będzie zapewniała lepszą ochronę, warunki transportu, nowocześniejsze uzbrojenie a nawet pokładowe drony zwiadowcze!

Ostatnio edytowany przez artikarti321 (2018-07-17 23:22:11)

13

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Dzisiaj zajmę się wyposażeniem armii brytyjskiej która ma ponieść ogromne straty w nadchodzącej wojnie z Rosją na Ukrainie... ta wojna wręcz" pochłonie" anglików!


https://c1.staticflickr.com/5/4715/38567183710_00d71346f9_b.jpg

Zacznijmy od tego ,że na pewno będą to wojska ekspedycyjne (takie które biorą udział w walkach na bliskim wschodzie). Brytania w odróżnieniu od USA nie może sobie pozwolić na masowy desant wojsk inżynieryjnych, borni pancernej, dużej ilości śmigłowców, artylerii samobieżnej oraz innego ciężkiego sprzętu w takiej wojnie. Zaznaczę, że Polska czy Rumunia nie będą miały takiego logistycznego problemu gdyż graniczą z Ukrainą a pojazdy mogą bezproblemowo dotrzeć na pola bitew samodzielnie lub za pomocą wagonów i torów kolejowych które są rozwiązaniem ekonomicznym, nie tworzącym zwykle wielu problemów.
Pomińmy kwestię mentalną czyli to ,że Anglicy nie odniosą w tej wojnie żadnych korzyści materialnych czy terytorialnych więc nie będą posiadali żadnej dobrej motywacji do walki- tak się nie wygrywa wojen.

Zacznijmy więc od podstaw, zwykłego szeregowego piechura piechoty zmechanizowanej Zjednoczonego Królestwa na poziomie drużyny (ponownie 10-12 osób).
Jest on uzbrojony w karabin Enfielda o oznaczeniu L85...
Enfield L85 to brytyjski karabinek automatyczny o szybkostrzelności 650strzałów na minutę, zasilany standardową amunicją NATO 5,56x45mm...
Nabój ten nie bez powodu stał się podstawą każdej współczesnej zachodniej armii (i nie tylko).
Stało się tak ponieważ zapewnia płaski tor lotu pocisku na dystansie do mniej więcej 500m, dobre właściwości przy przebijaniu lekkiego pancerza balistycznego noszonego indywidualnie przez wrogiego żołnierza, uniwersalność, stosunkowo mały odrzut i wiele innych. Wszystko zawdzięcza konstrukcji (dużo prochu, mały pocisk)
Amunicja ta słynie jednak z tego ,że zadaje paskudne rany (w momencie trafienia pocisk koziołkuje, rozszczepia się oraz zatrzymuje wewnątrz ciała trafionego)...


Chciałbym żebyście zwrócili uwagę na bezkolbowy układ L85 tzw. bullpup czyli ,że broń nie ma właściwej kolby nie licząc stópki a magazynek montowany jest przed mechanizmem spustowym... zaraz omówię wady i zalety takiego nietypowego rozwiązania.
http://i.imgur.com/U0vQyYo.jpg

zalety:
-broń jest krótsza jednocześnie mając tą samą długość lufy co miałby układ z kolbą
czyli ,że łatwiej nią walczyć w budynkach a wylatujący z lufy pocisk ma bardzo zbliżone właściwości do układu standardowego
-konstrukcja jest łatwiejsza w transporcie, zajmuje mniej miejsca
wady:
-przeładowanie broni jest nieco wolniejsze w szczególności gdy żołnierz strzela z pozycji leżącej
-więcej mechanizmów wewnętrznych za czym idzie częstsze zacięcie się karabinku i podatność na pył/piach/błoto
-minimalnie większy odrzut niż w innych konstrukcjach ze względu na brak kolby
-wymagana ochrona słuchu gdyż celując z tej broni proch z łuski wybucha niemal centralnie pod naszym uchem
-waga niezaładowanego aż 4,2kg w zderzeniu z większością innych zachodnich konstrukcji które ważą 3,6kg albo 2,9kg jest bardzo niekorzystna

Warto jeszcze dodać ,że standardowo na większości Enfieldów L85 montowany jest ACOG(luneta o małym przybliżeniu) o nazwie "SUSAT" który jest przydatny przy walkach na "duże"(200-500m) dystanse z kolei przy walce w budynkach może sprawiać nie lada problemy ze względu na małe pole widzenia(duży kąt martwy- to w końcu jakby nie patrzeć luneta)...


Piechota zmechanizowana Zjednoczonego Królestwa jest na tyle bogata by pozwolić sobie na strzelca wyborowego już na poziomie drużyny.
Jest on wyposażony w amerykański karabin samopowtarzalny produkowany na licencji m110.
Brytyjczycy mówią na niego L129A1
Broń ta strzela NATOwską amunicją 7,62x51mm zapewniającą bardzo zbliżone lecz odrobinę lepsze właściwości balistyczne do wspominanego w poprzednim poście rosyjskiego naboju 7,62x54R(SWD Dragunow,PKP Pecheneg)
karabin L129 pozwala celnie strzelać do około 900m


Tak się prezentuje L129A1
http://i.imgur.com/tpHXZHG.jpg

Na poziomie plutonu (kilka drużyn) znajduje się z kolei przynajmniej jeden snajper.
Wyposażony jest on w wielokalibrowy karabin wyborowy (wkw) którym można celnie razić wroga z 2km.
W zeszłym roku Kanadyjski snajper (Kanadyjscy snajperzy uważani są za najlepszych na świecie w swoim fachu) przy pomocy jednego z takich karabinów trafił taliba z dystansu prawie 3,5km!
Tego typu karabiny snajperskie mają duży kaliber (w NATO 12,7x99mm) który dosłownie rozczłonkowuje trafionego... jest to broń bardzo skuteczna, ale wymaga wieloletniego szkolenia w obsłudze, wyszkolenia, umiejętności obliczania trajektorii lotu z pomocą komputera balistycznego no i nie każdy nadaje się do takiej "pracy".


Tutaj snajper jednostki specjalnej SAS z licencyjnym karabinem wielokalibrowym barrett m107
https://images3.alphacoders.com/440/44067.jpg

Oczywiście piechota nie byłaby skuteczna bez odpowiedniego wsparcia ogniowego mogącego przygwoździć wroga bezustannym ostrzałem tak aby nie mógł wychylić głowy zza osłony.
Anglikom zapewniają to różne rkm'y(ręczne karabiny maszynowe-lekkie) i ukm'y(uniwersalne karabiny maszynowe-średnie):

Np. rkm oparty konstrukcyjnie o Enfielda L85 o nazwie L86 który ze względu na problemy z niezawodnością odziedziczone po mniejszym karabinkowym bracie jest stopniowo wypierany przez sprzęt produkowany na licencji jednak tym razem jest to belgijski rkm- FN MINIMI oraz belgijski ukm- FN MAG
(MINIMI strzela tą samą amunicją co L85 a MAG strzela taką samą amunicją co L129A1)


Karabin którym żołnierz strzela przez dziurę w ścianie to licencyjny fn mag...
Pierwszy żołnierz który siedzi pod ścianą ma licencyjne fn minimi a dalej kolejne dwa karabiny fn mag...
Na dachu budynku są żołnierze obsługujący amerykańską wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin...
http://www.eliteukforces.info/images/gallery/sond-chara/sond-chara-14-hr.jpg

FN MINIMI waży tyle samo co rosyjski PKP Pecheneg z poprzedniego wpisu a FN MAG waży 11kg jednak mimo wielkiej wagi zapewnia szybkostrzelność aż 1000 strzałów na minutę lub w niektórych wersjach jeszcze więcej.

Jeżeli chodzi o wsparcie artyleryjskie to wojska brytyjskie będą mogły sobie pozwolić co najwyżej na lekkie,średnie i ciężkie moździerze, nie są one celne, nie mają zbyt dużej skuteczności ani zasięgu ale świst spadającego granatu moździerzowego tworzy silny efekt psychologiczny budząc popłoch u przeciwnika nieprzystosowanego do takich dźwięków.

Brytyjczycy strzelający z moździerza średniego
http://u0v052dm9wl3gxo0y3lx0u44wz-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2013/11/British-Army-81mm-Mortar.jpg

W czasie swoich ekspedycji na bliskim wschodzie wojska UK przemieszczają się samochodami terenowymi, transporterami opancerzonymi, bojowymi wozami piechoty i niektórymi śmigłowcami wielozadaniowymi oraz transportowymi.

Tamtejsze wojska mogą się posiłkować (produkowanym na licencji) śmigłowcem szturmowym AH-64 Apache który służy im jako "close air support" a więc bliskie wsparcie z powietrza
https://i.ytimg.com/vi/Zo8BZVRtmzs/maxresdefault.jpg

Kołowe transportery opancerzone(kto) w tej armii nie są rozpowszechnione jak np. w Polsce
Brytyjczycy korzystają z transportera gąsienicowego o nazwie CVR. Jest słabo opancerzony ale za to mobilny, dobrze radzi sobie z przeszkodami terenowymi jak błoto i jest łatwy w transporcie lotniczym.
Co innego bojowy wóz piechoty(bwp) Warrior widoczny na pierwszym zdjęciu tego posta, który jest ciężki, mocno opancerzony lecz mało mobilny i trudny w transporcie lotniczym.
Jego pancerz frontowy może obrywać 30mm pociskami bez większych skutków.
Znany jest przypadek kiedy Warrior wytrzymał przypadkowy ostrzał sojuszniczego amerykańskiego samolotu szturmowego A-10 Thunderbolt który przypominam ,że został stworzony do niszczenia celów naziemnych!

Warrior jest uzbrojony (podobnie jak inne podobne bwp na całym świecie):
-w 30mm działko automatyczne
(o bardzo podobnej charakterystyce co te w rosyjskim BTR90)
-przeciwpancerne pociski kierowane "Javelin" o zasięgu 4,5km
-oraz wcześniej wspomniany uniwersalny karabin maszynowy FN MAG


Transporter opancerzony CVR (widoczna na zdjęciu "klatka" którą otoczony jest pojazd to tzw. siatka przeciw rpg (albo siatka przeciwkumulacyjna) która zwiększa odporność pojazdu na ostrzał z granatników przeciwpancernych jak np. rosyjskie rpg7/rpg16/rpg29)
https://c1.staticflickr.com/7/6180/6165413003_859caa576f_b.jpg

Ciekawe jest to ,że w wielu krajach NATO trwają pracę nad specjalnymi programami zwiększającymi możliwości pojedynczego żołnierza które mają obejmować min:
-systemy kontrolujące funkcje życiowe noszącego
-wbudowaną w hełm termowizję
-pancerze balistyczne z nowych materiałów o znacznie wyższej odporności
-czy nawet egzoszkielet który pozwoli żołnierzowi przemieszczać się na bardzo duże dystanse bez zmęczenia oraz zwiększać jego możliwości fizyczne.

Ostatnio edytowany przez artikarti321 (2018-07-20 20:22:36)

14

Odp: Kiedy wojna będzie zdominowana przez: noże, łuki, pałki i kamienie!?

Dzisiaj to nie nowość choć jeszcze 20 lat temu słowa "bezzałogowy aparat latający" dawały popuścić wodzę fantazji i wyobrazić sobie przyszłość, gdzie zamiast ludzi walczy sztuczna szarańcza.
I stało się! I to z o wiele ciekawszym efektem niż się spodziewaliśmy!
Opowiem wam historię o technologii która raczkuje po raz drugi.
Drony

Na początek omówmy duże, często spotykane na polu walki maszyny ,które niejednokrotnie posłużyły NATO w walkach z Al-kaidą.


MQ-9 Reaper
http://www.solarnavigator.net/aviation_and_space_travel/aviation_space_images/drones_MQ-9_reaper_flight_coming_in_for_autonomous_landing_2007.jpg

Jest to dron bojowy który jako pierwszy stosuje technikę walki "hunter-killer"
Polega ona na tym aby wytropić cel po czym go zneutralizować w czasie jednej misji.
Jego radar o zasięgu ponad 20km idealnie sprawdza się na bliskim wschodzie gdzie tereny są rozległe i w dużej mierze mało urozmaicone z tego powodu ,że radar ten działa na zasadzie mapowania obszaru (tworzenia zobrazowanej wersji terenu z bardzo dużą dokładnością bo aż do 10cm). Pozwala to bezproblemowo wychwycić nawet małe cele jak człowiek.

W dodatku po wychwyceniu celu wykorzystuje wysokiej jakości głowicę obserwacyjną zamontowaną pod dziobem tego samolotu bezzałogowego. Ma ona tryb działania dzienno-nocny.
Czyli kamera zwykła i termowizyjna wykrywająca różnicę temperatur... co pozwala wychwycić źródła ciepła z dużych dystansów.
Oprócz tego wyposażenia dochodzą oczywiście systemy namierzania gdyż system ten uzbrojony jest w bomby kierowane laserowa jak GBU-12 i najnowsze amerykańskie przeciwpancerne pociski kierowane Hellfire II o zasięgu 12km i (w odróżnieniu od innych podobnych konstrukcji) znacznie większej celności, nawet co do kilku centymetrów...
Taka celność była wymagana przez US Army gdyż w czasie operacji w Iraku naruszenie przez eksplozję chociaż jednego budynku lub co gorsza meczetu było równoznaczne z odpowiedzią ze strony talibów. Odpowiadali oni często eksterminacją miejscowej ludności, nasilonymi ostrzałami baz amerykańskich oraz zaminowywaniem okolicznych dróg tak aby żaden patrol nie mógł obejść się bez czyhającej pułapki. Celność Hellfire II była również uzasadniona tym aby pocisk mógł wpaść do wnętrza nawet najciaśniejszego okopu przygotowanego przez talibów.

Ci jednak byli sprytniejsi...
I wiedzieli ,że jeżeli Reaper jest w pobliżu to należy uciec do budynków, chować się między kobietami z dziećmi itd.
Wtedy JTAC (żołnierz którego zadaniem jest naprowadzanie maszyn "close air support") nie dostawał od dowódcy zezwolenia na zrzucenie pocisku kierowanego a talibowie mogli ujść z życiem bez konsekwencji!
Reaper mógłby śledzić terrorystę tak długo aż będzie całkiem sam... jednak, maszyna ta jest autonomiczna przez maksymalnie 30h wliczając w to powrót do bazy.

JTAC walczy, przemieszcza się, je, pije i śpi wraz z resztą żołnierzy na pierwszej linii frontu... zamysł jest taki aby prosto z centrum pola walki naprowadzał i wzywał wsparcie z powietrza, tak aby każde uderzenie było jak najskuteczniejsze, jak najbardziej kontrolowane i aby uniknąć zbędnych ofiar, pomyłek czy w najgorszym wypadku "friendly fire" czyli ostrzelania własnych sił. Co tu dużo mówić... JTAC to symbol nowoczesnej armii.
https://pbs.twimg.com/media/Cez237FXIAAmx3w.jpg


Jeżeli chodzi o to co jest skuteczniejsze w walce powietrznej:
jeden robot kontra jeden człowiek
Odpowiedź jest prosta- człowiek
Miało to miejsce kilka lat temu gdy na bliskim wschodzie doszło do takiej konfrontacji.

Dron nie tylko nie ma czym się bronić przed takimi samolotami ale też nie ma odpowiedniego systemu namierzania który by mógł w tym pomóc, do tego dochodzi prędkość do 500km/h i brak jakiegokolwiek sposobu przeciwdziałania nadlatującym pociskom.

Trzeba przyznać, że nie była to równa walka. Jednak nie wszystko stracone, od tamtego momentu, trwają prace nad zintegrowaniem z tym systemem pocisków AIM9x Sidewinder, AMRAAM (omawiane w postach o samolotach)...
BSL (bezzałogowy statek powietrzny... lub po angielsku UAV) to nie koniecznie wielkie 2 tonowe maszyny za 20mln dolarów...

Drony takie jak MQ-9 Reaper to już powoli przeszłość, ślepa uliczka w rozwoju. W technologi wojskowej wszystko zmienia się diametralnie i nagle, jeden wynalazek może odwrócić sposób myślenia o 180 stopni, może zatrząsnąć ziemią w posadach, jeden mały szczegół może odwrócić bieg bitwy, a jedna bitwa może odwrócić bieg wojny..
Nadchodzi nowa era, istna ewolucja związana z dopieszczaną ostatnio technologią "roju dronów"

https://www.activistpost.com/wp-content/uploads/2016/03/DARPA3.jpg


Co to jest rój dronów?

Jest to chmara BSL, puki co niewielkich (klasy "mikro" albo nawet "nano"), prawie niemożliwych do zestrzelenia tradycyjnymi metodami jak karabiny maszynowe czy działka automatyczne 20/30/40mm gdyż jest ich zbyt dużo a są zbyt ciężkie do trafienia.
Strzelanie do takiej chmary pociskami przeciwlotniczymi jak Sidewinder również mija się z celem ponieważ jest to zwyczajnie nieekonomiczne i to do tego stopnia ,że nawet bym się pokusił o stwierdzenie ,że niemożliwe...

Każdy z takich dronów może przenosić do 100gram ładunku (mniej więcej tyle co granat odłamkowy, ale tym ładunkiem może być również broń chemiczna lub bakteriologiczna! może to być też termit który przepalałby pancerz pojazdów)
Autonomiczność ich działania to jakieś 30 minut (przynajmniej na dzień dzisiejszy).
Cały rój może być wystrzeliwany z naziemnych katapult albo (i to jest ciekawsze) zrzucany z samolotów w tym F16 w specjalnych kontenerach wielkości bomby GBU12 z którego statki by wylatywały w czasie opadania kontenera na spadochronie.

Drony w roju mają swoją ściśle ustaloną aktualizowaną w czasie rzeczywistym hierarchię tzn. ,że w chmarze jest np. 1x dron-dowódca, 90x dron-zwiadowca i 450x dron-żołnierz (w tym 250 dronów przeciwpiechotnych i 100 przeciwpancernych i 100
burzących).
Ale jednocześnie każdy jeden z tych dronów może zastąpić zestrzelonego sekundę temu drona-dowódcę jednak z mniejszą skutecznością... problem ten znika gdy wśród nich będzie kilka dronów-zastępców dowódcy.

Każdy dron wie jaką pełni funkcję, jaki ma trzymać odstęp między resztą niezliczonej szarańczy, z jaką prędkością i gdzie ma się poruszać ,który cel ma zostać zniszczony w jakiej kolejności oraz jakim środkiem. Działa to jak jeden wielki mózg, sztuczny/inteligentny rój.

Moim zdaniem, szczególnie skuteczne musi to być przeciwko sile żywej.
Gdy przez każdą dziurę w ścianie, każde okno i każdy lufcik może wpaść maszyna-samobójca z ładunkiem wielkości granatu odłamkowego.

Zastosowanie takich rojów są niezliczone...
Można utworzyć nowoczesną, powietrzną zaporę przeciwlotniczą której nie da się zestrzelić.
A tankowanie odbywałoby się w "powietrznych ulach"
Czyli dużym latającym systemie-tankowcu ,który wymieniałby baterię, akumulator w każdym pojedynczym BSLu... po czym ten wracałby na swój posterunek.

To co wyżej opisałem to najnowszy amerykański prototyp roju dronów składający się z ponad 100 współpracujących maszyn ale nie jest chyba tajemnicą to ,że Chiny przodują w tej technologii i zapewne testują to samo lub nawet coś większego jednak informacja o tym wycieknie dopiero za kilka lat co miało już miejsce wielokrotnie w historii... np. w wypadku ostrzelania w Afryce w okolicach Chińskiej bazy amerykańskiego samolotu transportowego C-130 Hercules przez stacjonarną baterię broni laserowej o której nie możemy wyczytać w oficjalnych źródłach na temat wyposażenia Chińskiej armii ludowo-wyzwoleńczej!

Wracając do tematu BSL...
Jak widzimy powstało coś na co nie istnieje metoda przeciwdziałania co zawsze wiąże się z wieloma emocjami wśród ludzi.

Ale czy na pewno nie istnieje taka metoda?
Czy niemożliwe jest zhackowanie całego roju i przejęcia nad nim kontroli?
Czy niemożliwe jest dokonanie cyberataku i samozniszczenia takiego roju?
Czy niemożliwe jest ogłuszenia pojedynczego drona falami mikrofalowymi?
Czy niemożliwe jest zastosowanie bomby elektromagnetycznej?

To wszystko to bardzo ciekawy temat jednak...
Nie mamy dostępu do takich informacji:
-nie wiemy z jakich części składają się takie BSL oprócz tego ,że korpus jest z włókna szklanego/węglowego
-nie wiemy jak zaawansowane systemy bronią dostępu do nich
-nie wiemy jakie istnieją obecnie systemy walki elektronicznej
-nie wiemy czy broń elektromagnetyczna w ogóle istnieje
Co do bomby elektromagnetycznej...
wiadomo ,że skonstruowanie jej jest możliwe... na podstawie broni nuklearnej (i to jest informacja znana od lat)

Otóż istnieje wiele (hipotetycznych lub nie) rodzajów takiej borni jednak jest to tak obszerny temat ,że zasługuje na osobny wpis...

Powiem tylko ,że bomba elektromagnetyczna wytwarza falę elektromagnetyczną w momencie eksplozji która przepala/uszkadza WSZYSTKIE niezabezpieczone przewody elektryczne w promieniu jej działania (w tym, świecę zapłonową w samochodzie, telefony etc... więc zapewne też drony latające w niezliczonej szarańczy)


W wojsku Polskim od roku służy Warmate
Czyli tzw. amunicja krążąca
Nie jest to rój dronów tylko grupa dronów działających w zespole...
Nie podejmują one samodzielnie decyzji ani nie współpracują bezpośrednio, każdy z nich wymaga operatora.
Mają one jednak nieco lepsża autonomiczność, większe głowice bojowe lub obserwcacyjne.
Wśród nich znajduje się :
-przeciwpancerna (o możliwości przebicia 270mm pancerza a więc przy atakowaniu czołgu od góry ma spore szanse na przebicie się i doprowadzenie do eksplozji w składzie amunicji)
-przeciwpiechotna (odłamki, mają zasięg rażenia kilkadziesiąt metrów)
-termobaryczna (broń termobaryczna polega na tym aby na ułamek sekundy przed jej detonacją rozpylić w powietrzu łatwopalną substancję... skutkuje to nie tylko wzrostem temperatury w tym miejscu ale też nagłą zmianą ciśnienia... taka broń stosowana jest do niszczenia umocnień, piechoty, lekkich pojazdów... warto dodać ,że taka broń ma kilkukrotnie silniejszą falę uderzeniową od na przykład trotylu)
-obserwacyjną (kamera dzienno-nocna do przeprowadzania rekonesansu)

Tu widzimy proces detonacji dużego ładunku termobarycznego
http://i.imgur.com/q3G1ZS5.jpg


Oprócz Warmate mamy też stosującego takie same głowice bojowe drona Dragonfly
Poruszają się one za pomocą czterech śmigieł a więc w odróżnieniu od warmate mają możliwość "zawiśnięcia w powietrzu" kosztem prędkości, naturalnie!
Ciężko ocenić co jest lepszym rozwiązaniem...
Choć moim zdaniem jednak Warmate gdyż jest w stanie dogonić pojazd poruszający się 70km/h np. czołg albo bwp
i zniszczyć go lub przynajmniej uszkodzić (zerwać gąsienicę albo oślepić optoelektronikę czyli kamery, celowniki itd.)
MON zakupiło Warmate w ilości 1000 sztuk.

Na wojnie na Ukrainie lub w Syrii można czasem usłyszeć o tym ,że rosyjskie drony przeleciały nad składem amunicji i zrzuciły tam mały granat doprowadzając do pożaru, a więc co ciekawe takie niewielkie konstrukcje sprzyjają działaniom dywersyjnym!

Powiem jeszcze przed końcem ,że siły specjalne na całym świecie coraz częściej korzystają z dronów klasy nano... są mniejsze od dłoni dorosłego człowieka dzięki czemu przed dokonaniem szturmu można dokładnie sprawdzić co znajduje się w środku danego budynku, ile jest zakładników i gdzie są ukryci, a to samo tyczy się wrogów...


https://aemstatic-ww1.azureedge.net/content/dam/avi/online-articles/2013/11/AI%20Black%20Hornet%203%20Nov%202013.jpg

Czy to rewolucja?
Moim zdaniem ,tak! Jest to stanowcza droga do tego abyśmy poznali siłę broni elektronicznej, która jest tak lekceważona, niedoceniana i słychać o niej tak mało.