Artykuł opublikowany w dniu 28-04-2012 o godzinie 19:59
Chmury typu Asperatus (zdj. Urban_Photog)
Asperatus (łac. nierówny, chropowaty, szorstki) to nazwa nowego typu chmur, który na wniosek brytyjskich Łowców Chmur ma zostać wpisany do Międzynarodowego Atlasu Chmur. To pierwsze nowe chmury, które pojawiły się na niebie od 1951 roku. Jako pierwsza zaobserwowała je Margaret LeMone, która fotografuje je już od 30 lat.
Asperatusy przypominają kłęby pofalowanego dywanu, wzburzone morze widziane od spodu, brązowo-szarą maź. Zdają się izolować Ziemię od atmosfery i wytłumiać dźwięki. Wyglądają jak chmury burzowe, jednak rozpraszają się zanim pojawią się grzmoty, błyskawice i deszcz. Najczęściej występują na terenach górskich. W okresie letnich burz będą częstym zjawiskiem. Pojawienie się nowych chmur wiąże się z teorią o końcu świata mającym nastąpić w 2012 roku.
Komentarze: 1,643. Dodaj swój!
Tagi:
Artykuł opublikowany w dniu 11-04-2012 o godzinie 11:00
Potężne trzęsienie ziemi uderzyło u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumatra, wywołując alarm tsunami na Oceanie Indyjskim. Epicentrum znajdowało się 430 kilometrów od Banda Aceh, stolicy prowincji Aceh na głębokości 33 km. Wstrząsy miały siłę 8,7 stopni w skali Richtera.
Organizacja Pacific Tsunami Warning Center wydała ostrzeżenie zagrożenia tsunami dla całego basenu Pacyfiku. Mieszkańcy okolicznych wysp już teraz ewakuują się do wyżej położonych miejsc. Rozmiary szkód są nadal oceniane.
W 2004 r. u wybrzeży Sumatry miało miejsce ogromne podwodne trzęsienie ziemi o sile 9,1 stopni w skali Richtera. Wywołało ono tsunami, które zabiło ponad dwieście tysięcy ludzi w 14 krajach. Rejon Aceh był jednym z najbardziej dotkniętych.
Tsunami zmyło całe osady, powodując straty w wysokości prawie dziesięciu miliardów dolarów i więcej ofiar niż jakikolwiek inny tsunami w historii (wg danych ONZ).
Indonezja znajduje się w tzw. Ring of Fire, obszarze szczególnie narażonym na częste trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów.
Komentarze: 38. Dodaj swój!
Tagi: