Koniec świata

Przepowiednie, proroctwa, znaki

Apokalipsa Św. Jana

Artykuł opublikowany w dniu 15-11-2008 o godzinie 12:59

Księga Apokalipsy

Apokalipsa Świętego Jana to najbardziej tajemnicza księga Nowego Testamentu. Apostoł opisał w niej boską wizję zagłady świata w dniu Sądu Ostatecznego. Prorok doznał objawienia na wyspie Patmos, gdzie był karnie zesłany z Efezu. Apokalipsa powstawała przez dłuższy czas, w trzech etapach – dlatego w tekście można dopatrzeć się powtórzeń czy nieścisłości.

Opisy wydarzeń pełne są symboli, z których część znajduje wyjaśnienie w Starym testamencie, większość jednak podlega interpretacji przez czytającego słowa proroka. Po wnikliwej lekturze okazuje się, że wiele znaków zagłady możemy odnieść do otaczającej nas rzeczywistości.

Interpretacja

Oto kilka cytatów z Apokalipsy Św. Jana:

I piąty anioł zatrąbił: i ujrzałem gwiazdę, która z nieba spadła na ziemię,
i dano jej klucz od studni Czeluści. I otworzyła studnię Czeluści,
a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca,
i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze.
(Ap 9,1-2)

Czy można to interpretować jako zapowiedź zderzenia z Ziemią wielkiej asteroidy? Ja nie mam co do tego wątpliwości.

Potem Świątynia Boga w niebie się otwarła, i Arka Jego Przymierza ukazała się w Jego Świątyni, a nastąpiły błyskawice, głosy, gromy, trzęsienie ziemi i wielki grad. (Ap 11, 19)

Ziemia zostanie nawiedzona przez kataklizmy.

I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły i morza już nie ma. (Ap 21,1)

Niebo i Ziemia jakie znamy przestaną istnieć, ale mają być zastąpione nowymi. Czy chodzi o Królestwo Niebieskie?

Apokalipsa Św. Jana to bardzo głęboki temat, jej interpretacja nie jest jednoznaczna. Niektóre symbole pozostają nadal niewyjaśnione, pomimo pracy wykonanej przez wielu historyków i teologów.
Komentarze (385) Dodaj swój »

Trackback | RSS 2.0
 • # bozena (19-08-2010)

  Totalna paplanina. Bóg nie karał nas wojnami bo nie Bóg je wywoływał tylko
  sam człowiek. Bóg dał człowiekowi wolną wolę może robić co chce,nie ingeruje w jego wybory. Dopuszcza do wojny ale nie znaczy że karze ludzi wojną bo to ludzie są za wojny odpowiedzialni.Kataklizmy też w dużej części są konsekwencją ludzkiej ingerencji w przyrodę.
  Bóg jest stworzycielem kosmosu i jego nieprawdopodobnej precyzji więc nie piszcie bzdur o ewolucji że ludzie pochodzą od małpy ,bo i tak nie wierzę,chyba że ktoś z was ma przodka małpę Ja nie!!!

 • # natala34 (1-09-2010)

  Niektórych to,jeszcze mogę zrozumieć że są przerażeni ale żeby opowiadać takie bajki chyba za dużo filmów się na oglądali ludzie myślcie racjonalnie my już mamy koniec świata wszystkie kataklizmy, tragedie,śmierć ludzi,nieszczęścia które miały już miejsce są na to wystarczającym dowodem że chyba gorzej być nie może.

 • # carasco (4-09-2010)

  królestwo moje jest nie z tego świata kto wierzy we mnie choć by i umarł żyć będzie wiecznie.

 • # carasco (4-09-2010)

  i żywić się mlekiem i krwią innych narodów będziecie,nie dając nic wzamian,inne narody podnórzkiem dla was będom.jak ktoś chce coś sie zapytać to mój adres carasco19742@O2.PL

 • # carasco (4-09-2010)

  pomyśl i poczytaj to nic nie kosztuje,bo prawda jest za darmo.

 • # carasco (5-09-2010)

  13 rodów żydowskich włada światem po części i z osobna.oni nie chcą ani pienędzy ani władzy bo to wszystko mają od setek lat. chcą bezpośredniej kontroli nad twoim życiem.CHIP-na ręce lub na czole pod roboczą nazwą======sami poszukajcie.kto nie będzie nosił znaku besti nie będzie mógł nic sprzedać ani kupić.i powiadam wam niewielu się uratuje.

 • # asd (14-09-2010)

  z tego co wiem to w apokalipsie sw jana na koniec swiata przypada rok 2068 chyba a 2012 przepowiedzieli majowie

 • # Bamboocha (15-09-2010)

  Bożena w co Ty wierzysz??? Wypisujesz że ta Apokalipsa to paplanina,a zaraz po tym piszesz że wierzysz w boga i że to on “stworzył” kosmos.Tak więc ci powiem zajdź na ziemię bo bujasz w “obłokach”,a może w “boskim kosmosie”.A tak na prawdę to nie pochodzisz od małpy,ani od boga,tylko od organizmu jednokomórkowego który w wyniku ewolucji zaczoł się przeistaczać w organizmy wielokomórkowe,różnego gatunku,rodzaju i typu,w rezultacie jesteś jednym z wielu żyjątek na tym świecie które Wyewoluowało z jednej malutkiej bezbronnej komóreczki,i które aż nazbyt dobrze pojęło zasady samodestrukcji,bo kto inny jak nie kolejny gatunek zwierzęcia z rodziny człekokształtnych zwany dalej ludzkością,(czyt:największym drapieżnikiem na ziemi) jest w stanie zniszczyć samego siebie i otaczające nas środowisko,a w wyniku pszesileń słonecznych nie będziemy w stanie utrzymać naszej gospodarki na wysokim poziomie,i któregoś dnia pozostanie po nas garstka kości,bo nie będzie już żadnych zapasów żywności oprócz nas samych,i gdzie wtedy będzie “bóg”,czy on stworzy wamnowy świat krainę mlekiem i miodem płynoncą,czy to on was zaprowadzi do nowego “raju”.Ja też mogę napisać książkę pod tytułem “APOKALIPSA A LUDZKOŚĆ I SPRAWA WIARY W BOGA”,alenie napiszę bo bym musiał sam na siebiewydać wyrok śmierci i skazać się na jego wykonanie,no chyba że takie komentarze jak co niektórych zabiły by mnie wcześniej.Ja nieczytam takich bzdur,żeby nie zostać ciemniakiem jak wszyscy zapatrzeni w “pismo święte” religijni fanatycy.
  Pozdrawiam drapeżników HeHeHe

 • # weronika (19-09-2010)

  Owszem, te cytaty można interpretować, ale sposobów interpretacji jest wiele, a ten z końcem świata jest rozsiany przez histeryków, którzy chcą zrobić nagonkę. Już nawet absurdalnie rzecz biorąc, nawet o.Rydzyk nic o końcu świata nie mówił :D
  a z tym odliczaniem do końca świata, to denni jesteście!
  No cóż, nie moja rzecz, interpretujcie sobie dalej po swojemu :P

 • # == (20-09-2010)

  wszyscy myślcie żę konic świata będzie tego dnia. już od 2010 roku to siedzieje, powodzie katastrofy wulkany no sami spójszcie

 • # PatryQ (26-09-2010)

  To jest ściema! Bóg nie wyznaczył dnia ani godziny końca świata! nie wiemy kiedy nastąpi!
  a to odliczanie to jest bez sensu :D

 • # Anonim (27-09-2010)

  Ludzie twierdzą że religia i historia to sa zupełnie sprzwczne sprawy. Dlatego musimy odbierać wszystko z dystansem. Teksty zawarte w biblii nie sa czysta prawdą, kitórą mamy odbierac tak jak jest napisane. Przypowiesci i treksty tam zawarte miały obrazowac czynniki postępowania 9i prawa przez słowa napisane w formie obrazu np. o Dobrym Pasterzu. Żyjemy w tak postępnych czasach że nie musimy sobie zaślepiać oczu. Czytajmy analizujmy i wyciagajmy wnioski.

 • # Maydo (30-09-2010)

  Koniec świata. Większość trzęsie się na samą myśl, że to się stanie 21.12.2012 r. Data uznana za koniec, ponieważ Majom kończy się wtedy kalendarz. Normalnie jak kończy się rok, to następnego dnia zaczyna się nowy i jakoś nic złego się nie dzieje. Spójrzmy jeszcze tylko na datę, która nastąpi dzień przed: 20.12.2012. Ładnie wygląda, prawda?
  Koniec świata następuje dla każdego człowieka osobno w chwili jego śmierci. “I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły”. Faktycznie. Po śmierci już nic nie będzie takie jak za życia.

 • # Maydo (30-09-2010)

  A teraz przeczytałem kilka komentarzy ze wcześniejszych stron i zauważyłem, że niektórzy doszli do tego samego co ja.

 • # Mik (10-10-2010)

  Nikt nie wie kiedy nastapi koniec świata !!! CO prawda kończy się kalendarz Majów ale to nie oznacza ze skonczy sie swiat ..
  To kiedy skonczy sie swiat wie tylko Bóg i nikt po za nim tego nie wie . Wiemy mniej wiecej jak bedzie wygladal koniec swiata gdyz apikalisa sw. Jana nam ukazuje obraz konca swiata ktory bedzie mial miejsce kiedys . Nigdy nie wiadomo kiedy to bedzie dziś moze jutro albo za tydzień a być może za jakieś 40 tys lat .

 • # Nostradamus (10-10-2010)

  żal mi was…ludzie jaki koniec świata??!! ziemia istnieje pare miliardów lat a każdy egoistycznie myśli ,że to za jego życia przypadnie koniec świata

 • # Alicja (19-10-2010)

  Ja wierze w Boga i uwazam tak jak niektorzy,ze koniec swiata moze nastapic w kazdej chwili i nie nam o tym sadzic.Nie chce tu nikogo potepiac,poniewaz kazdy ma odrebne zdanie i to jego osobista sprawa,ale niektore komentarze nie sa przyjemne..”CARPE DIEM”-żyj chwila i tego sie trzymajmy.Kochajmy Boga,bo On jest Droga,Prawda i Życiem!!!;)

 • # Miko (3-11-2010)

  Dokładnie popieram to, co napisała osoba nade mną. Jeśli Jezus powiedział, że “nie znacie dnia ani godziny”, a człowiek sobie powiedział, że akurat w 2012, bo Majom się nie chciało liczyć dalej ;P no to sorry ale to jest bzdura. :| Interpretacja Apokalipsy Św. Jana nie jest jednoznaczna, więc nie ma co się tutaj pienić, tą sprawę zostawmy specjalistom, bo i tak: ile ludzi, tyle odmiennych zdań. Nie myślę o końcu świata, bo to i tak ode mnie nie zależy, a jak się ufa Bogu, to powinno się być spokojnym, bo On już na pewno wie, co robi ;) Pozdro, katolicy, trzymajcie się w wierze! :)

 • # wiki3096 (12-11-2010)

  Ja to nie wiem z czego się wzięliśmy ale wiem że koniec świata miał być 2000 roku no i 1950…:/

 • # wiki3096 (12-11-2010)

  Święty Jan nie opisał kiedy ma się skończyć świat

 • # wiki3096 (12-11-2010)

  Hue hue dobre! Bóg wiedział po co nas stworzył to po co ma nas unicestwić???? GŁĄBY

 • # jurek tabaka (20-11-2010)

  czytam czasamy to i owo , natomiast obiawienie sw, jana dobze przestudiowalem z mandrymi ludzmi z niemniec , ludze pisza glupstwa na ten temat ,nie zastanawiaja sie nawet zkont jan mnial te wizje ja wiem i jedno moge powiedzec ze ten kto wnie niewierzy iusz jest skazany nato zeby to wszystko zobaczyc ale tylko zobaczyc , to nie bedze koniec swiata ale koniec tego systemu , moge jeszcze dodac ze to wszystko sie jusz dawno zaczelo ,tylko nikturzy sa poprostu slepi zagubieni zalatani za pienedzmi i niewierni . Wtym czasie poplyna lzy i lzy roszczarowania ale dla niekturych bedze zapuzno . pzepraszam za blendy

 • # magda (26-11-2010)

  Ludzie nie znają ani dnia, ani godziny końca świata. Jest tak napisane w Piśmie Świętym. I ja w to wierzę. Po filmie”2012″ który ukazał się w kinie( jakiś czas temu) zaczęto mówić, że 21 grudnia nastąpi koniec świata. Jest to totalna bzdura. Nie wierzcie w to ludzie.

  P.S Nie jesteśmy godni dożyć końca świata. Zapamiętajcie:)
  Pozdrawiam.

 • # ania (26-11-2010)

  Ciekawa jestem, jakie będzie zdziwienie ludzi, gdy rok 2012 się skończy, a nastąpi rok 2013 i nie będzie żadnego końca świata. Może wtedy znowu wynajdą jakieś przepowiednie z dawnych czasów, wieków, lat, których wcześniej nie widziano, nie ukazywano w sieci. I może jeszcze powiedzą, że to co pisano o roku 2012 to były nieprawidłowe przepowiednie i źle to zinterpretowano. Moje zdanie jest takie. Nie należy wierzyć w te bzdury. Bo tak jak wyżej napisała magda nie znamy dnia a ni godziny.

 • # ali (26-11-2010)

  Bambooha-Tak się tłumaczy pochodzenie człowieka? Ojjj ludzie ludzie, przeczytajcie sobie może Pismo Święte. Księgę Rodzaju. Ja wierzę w Boga. Spotkałam się już z wieloma interpretacjami powstania świata, ludzi. Jedni mówią, że człowiek powstał z wody, drudzy, że tak jak powiedział/Bambooha, trzeci, że z kosmosu, następni, że z gwiazd, a jeszcze inni, że od małpy. Czy wy w to wierzycie? Przecież wyraźnie jest napisane w Piśmie Świętym, że to Bóg stworzył Świat. I ludzi.