Koniec świata

Przepowiednie, proroctwa, znaki

Powinniśmy się bać, wybuch wulkanu na Islandii to dopiero początek

Artykuł opublikowany w dniu 19-04-2010 o godzinie 19:37

W serwisie Onet.pl dostępny jest artykuł opisujący skutki niedawnej erupcji  wulkanu Eyjafjöll na Islandii:

Ziemia co jakiś czas przypomina nam, że tak naprawdę wcale nie kontrolujemy naszej planety. Seria erupcji wulkanicznych na Islandii, która zaczęła się w środę, to właśnie jedno z takich przypomnień. Obserwując jak chmura popiołu zasnuwa północną Europę, całkowicie paraliżując ruch powietrzny nad Skandynawią i Wielką Brytanią, zaczynamy uświadamiać sobie naszą ludzką bezbronność wobec sił natury.

Jak się okazuje, Ziemia pełna jest “superwulkanów”, które śpią ukryte aż do momentu uaktywnienia. Zagrożenie, jakie powoduje ich wybuch, jest niewyobrażalne:

W 2005 grupa robocza (powołana przez Londyńskie Towarzystwo Geologiczne), która badała poziom zagrożenia erupcją superwulkanu, doszła do wniosku, że takie zjawisko mogłoby “doprowadzić do zniszczenia obszaru wielkości Ameryki Północnej lub Europy, a w ciągu kilku lat wywołać całkowitą zmianę klimatu. Wybuch na taką skalę może zrujnować rolnictwo, pozbawić ludzkość dostępu do żywności i zagrozić naszej cywilizacji”.

Erupcje superwulkanów zwykle wiąże się z masowym wymieraniem gatunków, jak choćby z wymieraniem permskim około 250 mln lat temu – z powierzchni Ziemi zniknęło wtedy prawie 90 proc. gatunków organizmów morskich i doszło do powstania trapów syberyjskich.

Wyobraźmy sobie, co może nas czekać! W artykule znajduje się opis skutków erupcji islandzkiego wulkanu, która miała miejsce w XVIII wieku:

Ostatni potężny wybuch na Islandii miał miejsce w 1783. Laki, wulkan szczelinowy sąsiadujący z Grimsvötn, otworzył się i przez osiem miesięcy z ponad setki kraterów wydostawała się lawa i chmury pyłów. Trujący dwutlenek siarki zabił ponad połowę bydła na Islandii i wywołał klęskę głodu, która doprowadziła do śmierci około 10 tys. osób, czyli około jednej czwartej populacji.

Na tym nie koniec, bo toksyczny obłok pyłów wulkanicznych przeniósł się na południe, siejąc spustoszenie w Europie. – Pojawienie się ogromnych ilości dwutlenku węgla przy wyjątkowo niesprzyjających warunkach pogodowych, spowodowało gęstą mgłę, która na kilka miesięcy zasnuła całą zachodnią Europę. W rezultacie, od 1783 do zimy 1784 zmarły tysiące osób – przypomina Jerram. Mgła była tak gęsta, że statki zmuszone były stać bezczynnie w portach całej Europy.

Bolesne skutki erupcji Laki zaobserwowano też w bardziej odległych zakątkach świata. – Mamy dowody, że Laki przyczynił się do klęski nieurodzaju ryżu w Japonii w 1783 i osłabił cyrkulację afrykańskiego i indyjskiego monsunu – mówi Thordarson.

Przejdź do artykułu na portalu Onet.pl.
Komentarze (14) Dodaj swój »

Trackback | RSS 2.0
 • # Dona (25-04-2010)

  Szczerze mowiac jesli tak bedzie to jest po nas :d

 • # Extrex (27-04-2010)

  Szczerze mówiąc to o tych Super Wulkanach to już słyszałem. Był nawet jeden taki odcinek na National Geographic. I wiadomo że wybuch takiego wulkanu zrujnował by wszystko. Nie napisałeś też o tym ile pyłu wulkanicznego uniosło się nad Ziemią. Przedostała się do atmosfery przecież. Niebo pokryła ciemność.

 • # kuba12517 (27-04-2010)

  a wiecie że 1maja nastąpi trzęsienie ziemi w całej Polsce

 • # beny (1-05-2010)

  ale ten fragment już pominęli:
  “…Dla porównania, erupcja wulkanu St. Helen w USA w maju 1980, miała siłę 4 stopni w skali VEI – tak silne wybuchy notuje się raz na 10 lat. Natomiast erupcje takie, jak ta do której doszło w 1991 na wyspie Luzon w Filipinach, gdy wulkan Pinatubo wybuchł z siłą około 5-6 stopni w skali VEI, zdarzają się raz na 50-100 lat.”

 • # extrex (1-05-2010)

  nie napisaliście o rozlewie ropy naftowej firmy BP haha. A to katastrofa ekologiczna.

 • # kuba (4-05-2010)

  ta nic nieczułem tego 1maja hahaha

 • # apokalipto (18-05-2010)

  lepiej by było dla świata żeby nastąpił jego koniec . zacząby sie od nowa i by było ok.

 • # apokalipto (18-05-2010)

  ale wcześniej trzeba będzie przetrwać atak ruskich na nas…

 • # apokalipto (18-05-2010)

  weźcie rutinoscorbin przed końcem świata.

 • # matikret (24-05-2010)

  ja się nie boję, ale wy nie wieszcie w takie brednie, tylko Bóg wie kiedy będzie koniec Świata !
  I naprawdę nie ma się czym przejmować, ale mam małe wątpliwości że to się stanie w 2012 roku ponieważ widać co się dzieje z ziemią i co się dzieje na świecie (Zabójstwa, gwałdy, powodzie itd)

  Koniec Świata jest już bliski !!!!

 • # ja ;D (14-06-2010)

  jak nikt nie umie sie wychamowac to bedą skutki

 • # natalia (17-07-2010)

  to som żarty poprostu straszo ludzi i tyle niech wymyslo coś lepszego i gorszego hahahahahhahahahhaha.
  xd]

 • # indefaktor (23-07-2010)

  Boże ludzie nie wierzcie w takie bujdy jak koniec świata to jest po prostu zabobon ja rozumiem są powodzie różne kataklizmy a to dlatego że, klimat się zmienia nie jest to powód odrazu do paniki ponieważ, klimat zmienia się co jakiś czas na inny… powódź w Polsce nastąpiła tylko dlatego ponieważ, wybuchł wulkan, erupcje wulkanów są bardzo rzadkie lecz koszmarne w skutkach, powiem wprost prędzej ludzie zniszczą świat niż on sam siebie…

 • # doni990 (3-09-2010)

  taaa wszystko sie będzie działo . !! yhy na pewnoo nooo ale nie wiedomo nikt nie moe tego przewidzieć .!! ;O